ABD’nin en büyük market zincirlerinden Kroger, dosya aktarım yazılımı üzerinden bir veri ihlali yaşadığını kabul eden en son marka oldu.

Ocak ayında veri ihlali yaşadığını açıklayan Yeni Zelanda Merkez Bankası ve Singtel’in ardından ABD’nin önde gelen market zincirlerinden Kroger de benzer bir olay yaşadığını açıkladı. Infosecurity Magazine’in haberine göre saldırganlar, Accellion’un FTA platformundaki bir güvenlik açığından yararlanmış olabilir. Kroger yetkilileri olaydan haberdar olmalarını takiben Accellion’un hizmetlerini kullanmayı bıraktıklarını ve durumun adli soruşturması için ilgili resmi kurumları bilgilendirdiklerini belirtti.

ABD genelinde 3 bin kadar mağazaya ve 400 binden fazla çalışana sahip şirketin yetkilileri yaptıkları araştırma sonucunda herhangi bir market verisinin, sisteminin kredi veya dijital cüzdan dahil banka kartı bilgilerinin ya da müşteri hesabı parolalarının etkilenmediğini açıkladı. Bununla birlikte insan kaynakları birimine ait bazı veriler ile bazı eczane kayıtları ve mali kayıtlar etkilendi.

Şirket, bugüne kadar risk altındaki verilerle ilgili herhangi bir dolandırıcılık ya da kötüye kullanım belirtisiyle karşılaşmadıklarını belirterek etkilenenlere dair bilgilendirme sürecinin devam ettiğini açıkladı.