Bitdefender, 2020 Tüketici Tehdit Görünümü Raporu’nu yayınladı. Raporun en dikkat çekici başlıklarından biri, fidye yazılım saldırılarındaki yüzde 485’lik artış…

COVID-19’un iş dünyasına en büyük etkilerinden biri uzaktan çalışmaya hazırlıksız geçmek olsa gerek. Bunu fırsat bilen siber saldırganlar, son bir yılda başta fidye yazılım dahil olmak üzere pek çok yöntemi uygulamaktan geri kalmadı.

Bitdefender tarafından yayınlanan 2020 Tüketici Tehdit Görünümü Raporu da bu durumun etkisine dikkat çekiyor. Siber suçluların, ceplerini doldurmak, alışılmadık olayları ve insan empatisini kullanmak için hiçbir şeyden vazgeçmeyeceğini belirten Bitdefender Tehdit Araştırma ve Raporlama Direktörü Bogdan Botezatu, salgın devam ederken kötü amaçlı yazılım dağıtım mekanizmaları, yaratıcı sosyal mühendislik ve yeni açıklardan yararlanma yoluyla saldırıların sürekli geliştiğini ifade ediyor.

Rapordan öne çıkan bazı başlıklar ise şu şekilde sıralanıyor:

Fidye yazılımı saldırıları dünya çapında hızla artıyor

Rapora göre, fidye yazılımı saldırıları 2020’de, 2019’a kıyasla %485 artış göstermiş durumda. 2020’nin ilk ve ikinci çeyreğindeki saldırılar tüm saldırıların %64’ünü oluştururken, 2019’un ilk iki çeyreğinden %19 daha fazlasının gerçekleştiğine işaret ediyor.

IoT cihazlar için tehlike çanları

Rapordaki verilere göre tescilli işletim sistemlerine sahip cihazlar, tüketicilerin sahip olduklarının %34’ünü oluşturuyor ve tespit edilen tüm güvenlik açıklarının %96’sından sorumlu. 2019’a kıyasla akıllı TV güvenlik açıklarında %338’lik yüksek bir artış görüldüğü belirtilen raporda, kullanıcıların cihazla gelen şifreleri değiştirmeleri ve güncellemeleri düzenli olarak yapmaları gerektiğine dikkat çekiliyor.

Kötü amaçlı yazılım ve uygulamaları yaymak için Android kullanıldı

Kullanıcıların birçoğu video konferansa akın edip Covid-19 hakkında bilgi ararken, siber suçlular kullanıcıları gözetlemek ve kişisel verileri çalmak için sahte uygulama indirme siteleri oluşturarak avantaj elde etti. Tespit edilen tüm Android kötü amaçlı yazılımlarının %35’i Android.Trojan.Agent ailesinden geldi ve onu %10 ile Android.Trojan.Downloader ve %7 ile Android.Trojan.Banker izledi. Bitdefender, kullanıcıların Android işletim sistemi güncellemelerine her zamankinden daha fazla dikkat etmesi gerektiğini ifade ediyor.

Ağa bağlı depolama (NAS) cihazlarının durumu artık daha kritik

NAS cihazlarında bulunan güvenlik açıklarının sayısı, 2020’de 2019’a kıyasla %198 oranda arttı. NAS’lar, evlerde kullanılan en yaygın cihazlar arasında yer almasa da en fazla sayıda yamalanmamış güvenlik açığı içeren cihaz oldu.

Potansiyel olarak istenmeyen uygulamalar (PUA) yükselişe geçti

PUA’lar kendi başına kötü amaçlı olmasa da sistemleri yavaşlatarak, beklenmedik reklamlar görüntüleyerek ve hatta ek yazılımlar yükleyerek kullanıcı deneyimini etkileyebilir. Raporda, 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla PUA’da %320 artış görülürken, üç aylık PUA dağıtım modelleri benzer kaldı ve uygulamalar tutarlı bir büyüme gösterdi.