İngiltere’deki işletmelerin yarısından fazlası önümüzdeki iki yıl içinde ilk CISO’larını (Chief Information Security Officer) atamayı planlıyor. Türkçe karşılığı Bilgi Güvenliği Üst Yöneticisi olarak geçen CISO’ların rollerindeki belirsizlik şirketlerin işe alım hedeflerini olumsuz etkileyebilir.

Yeni bir araştırmaya göre İngiliz işletmelerinin yarısından fazlası, siber güvenlik yatırımına öncelik verdikleri için önümüzdeki iki yıl içinde ilk CISO’larını atamayı planlıyor. Uzmanlar, siber tehditleri, dijital dönüşümü ve düzenlemeleri bu eğilimin temel itici güçleri olarak gösteriyor ancak CISO sorumluluklarını çevreleyen belirsizliğin işe alım hedeflerini olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıyor. Bu nedenle, yeni güvenlik liderlerinin etkili bir şekilde işe alınmasını ve elde tutulmasını sağlamak için CISO iş tanımının daha net hale getirilmesi gerekiyor.

Siber tehditlerle mücadele etmek isteniyor

CSO’da yayınlanan habere göre küresel uç bulut platformu sağlayıcısı Fastly, Inc., en yaygın siber tehditlerin neler olduğunu ve bunların üstesinden gelmek için nerelere yatırım yapılması gerektiğini belirlemek için 250 farklı İngiliz şirketten bilgi güvenliği ve BT uzmanlarıyla bir anket yapıyor. Kötü amaçlı yazılım tabanlı saldırıların, hizmet reddi saldırılarının ve bilinen güvenlik açıklarını hedef alan saldırıların önümüzdeki beş yıl içinde İngiltere’deki işletmeler için oldukça maliyetli olacağını ve ankete katılan işletmelerin yalnızca dörtte birinin şu anda bir CISO ile çalıştığını ortaya koyuyor. Şirketlerin yüzde 56’sı ise önümüzdeki 6-24 ay içerisinde CISO alımlarına başlamayı planlıyor.

Çeviri: Buse Kuşkaya Seçgin