İngiltere Siber Güvenlik Derneği Başkanı Lisa Ventura, kadınların siber güvenlik sektöründeki kariyerlerini erkeklere oranla daha hızlı terk ettiğine dikkat çekti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, hemen her sektörde kadınların yerini ve sektörün onlara verdiği değeri anlatan mesajlarla doludur. Ancak birkaç günlük bu cinsiyet eşitliği, çeşitlilik temalı mesaj ve içerikler kısa süre içinde yerini normal gündeme bırakır ve pek azı kadınların iş dünyasındaki yerini iyileştirmeye yarayan çalışmalarla anılır.

Siber güvenlik sektöründe ise kadınların yeri iyiye doğru gitmekle birlikte çözülmesi gereken pek çok mesele de bulunuyor. Infosecurity Magazine’in, İngiltere Siber Güvenlik Derneği Başkanı Lisa Ventura ile yaptığı röportaj, kadınların sektördeki yerini gerçek anlamda göstermesiyle önem kazanıyor. İngilizce orijinaline bu linkten ulaşabileceğiniz röportajdan öne çıkanları sizler için derledik.

Sektörde ilk çalışmaya başladığınızdan bu yana kadınların siber güvenlik sektöründeki değişimini ve rolünü nasıl görüyorsunuz?

2009 yılında sektöre girdiğimde kadınlar bugün olduğundan daha da büyük bir azınlıktı. Pek çoğu hala, kapüşonlu erkeklerin bilgisayar önündeki kalıplaşmış görüntüsünün de etkisiyle sektöre girmek için teknik bir altyapıya sahip olmaları gerektiğini düşünerek vaz geçiyor. Kadınların sektöre girmesi için daha çok çaba sarf edilmesi gerekiyor, özellikle şirketlerin %22’sinin, pandemiyle birlikte siber güvenlik personeli eksikliği olduğunu ifade ettiği şu dönemde.

Daha önceki bir yazınızda kadınların siber güvenlik sektöründeki kariyerlerini erkeklere oranla iki kat daha hızlı terk ettiğine dikkat çekmiştiniz. Bu önemli kültürel engellerin yerini koruduğunu gösteriyor. Kadınların sektörde düzenli olarak karşılaştığı kültürel sorunlar neler?

Siber güvenlik ve teknolojinin bir algı sorunu var. Kadınlar çoğu zaman bunu bir kariyer gelişim yolu olarak görmüyor ve erkeklere özgü bir meslek olarak kabul ediyor. Bu algı özellikle genç yaştaki kadınlarda daha yoğun. Cinsiyet çeşitliliğinin etkisi siber güvenlikte hala belirgin ve pek çok kadın çalıştıkları şirketlerde azınlık olduğunu ifade ediyor. Bu bilinçsiz bir ön yargı döngüsüne sıkışmış durumda ve kadınlar gerek terfi gerekse tanınırlık açısından fırsatları daha fazla zorlamaları gerektiğini düşünerek en baştan sektöre ilgisini azaltıyor.

Kadınlar güvenlik ekiplerine hangi bilgi ve becerileri getirebilir?

Kadınlar genellikle harika problem çözücüler, analistler ve liderlerdir. Kod yazabilen insanlara ihtiyacımız olsa da bilgisayar korsanı gibi düşünebilen insanlara da ihtiyacımız var. Bir ihlal için çeşitli yollar denerler, kadınlar genellikle bu yolları bulabilen yaratıcı düşünürlerdir. Bununla birlikte kadınlar büyük oranda bir risk yönetimi zihniyetine de sahiptir ve görevler hakkında farklı düşünürler.