İlk başta bir tekerlemeyi andıran bu başlık, İngiltere’de gerçekleşen ve “yok artık” denilecek bir vakayı temsil ediyor.

Ödeme hizmetleri sektörünün kara para aklama başta olmak üzere pek çok zorlu regülasyona tabi olduğu bir gerçek. Bu durum, beraberinde ilgili kurumların yöneticilerinin de titiz ve detaycı olmasını gerektiriyor. Bununla birlikte, ortaya çıkarılan bir vaka, bu durumun her zaman böyle olmadığını gösteriyor. FinExtra’da yer alan habere göre 56 yaşındaki sektörün eski yöneticilerinden Dominic Thorncroft, Southwark Crown Court’ta bir adeet kara para aklama, bir adet kara para aklama düzenlemesini ihlal etme ve dört adet krediyi haksız bir şekilde alıkoymaktan suçlu bulundu.

Thorncroft’un bu denli gündeme gelmesinin ardında ise Birleşik Krallık Ödeme Kuruluşları Birliği’nin eski başkanı olması yatıyor. Habere göre 2016’da başlayan bir soruşturma, Thorncroft’u 2014’te gerçekleşen bir yatırım dolandırıcılığına bağlayan kanıtlara ulaştı. Buna göre Thorncroft, dolandırıcıların Hong Kong ve Çin’e para transferi yapması için bilerek izin verdi.

Kraliyet Savcılık Servisi (CPS) ve polis yetkililerinin, Thorncroft’un işletmesindeki hareketlilikten şüphelendiği, ancak konuyla ilgili yetkilileri uyarmadığı da ifade ediliyor. CPS’den Stephane Pendered, konuyla ilgili olarak sahtekarlığı Thorncroft’un yapmadığını kaydederken, verdiği izinler nedeniyle 60 farklı kişiden dolandırılan 850 bin Pound’un dünya çapında aktarımı gerçekleştirildi.