Kuzey Kore, Pfizer’ın aşı verilerini ele geçirmeye çalışmakla suçlandı

2020’li yılların en azından şu ana kadar en değerli teknolojisi olan “aşı” siber saldırıların da odağında yer alıyor.

Siber saldırıların kimi ülke yönetimlerince ‘savaş sebebi’ gösterildiği bir dünyada yaşıyoruz. Konu hem aşı hem de siber güvenlik olunca gündemin üst sıralarına daha rahat yerleşiyor. BBC tarafından, Güney Kore’nin yerel haber ajansı Yonhap’a dayanarak verdiği habere göre Kuzey Kore, ABD’li ilaç şirketi Pfizer’ın aşıyla ilgili verilerini ele geçirmeye çalıştı. Verilerin ele geçirilip geçirilemediğine dair bir bilgi bulunmazken haberde Kuzey Kore’nin önümüzdeki haftalarda 2 milyon doz AstraZeneca-Oxford aşısı almasının beklendiği de belirtildi.

Benzer bir iddia Kasım ayında Microsoft tarafından da dile getirilmişti. Şirket, Pfizer dahil en az dokuz sağlık kuruluşunun Kuzey Kore ve Rusya’daki devlet destekli girişimler tarafından hedef alındığını iddia etmiş, olayın arkasında Kuzey Kore’den Zinc ve Cerium, Rusya’dan ise Fancy Bear isimli oluşumlar olduğunu belirtmişti. İddianın ardından Kremlin, diğer ülkelerin aşı araştırmalarını hedeflediklerini yalanlamıştı.

Sağlık sektöründeki şirketlere devlet koruması

Aşının hem bireylerin sağlığı hem de ekonomik anlamda ön planda olduğu bir ortamda ülke yönetimleri de gelebilecek siber saldırılara karşı ek koruma sağlıyor. Geçen yıl Birleşik Krallık’taki Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (National Cyber Security Centre), aşı araştırmalarındaki verileri korumak için ek güvenlik sağlamıştı. Bu yıl ise koruma, aşıyla ilgili bilgilerden tedarik zincirini korumaya doğru genişlemiş durumda.

Sahip olduğu kişisel verilerin yoğunluğu nedeniyle her zaman siber saldırıların odağında olan sektörlerden biri olan sağlık sektörüne yönelik saldırı girişimlerinin artmasına kesin gözüyle bakılıyor. Geçmişte pek çok kez milyonlarca kişinin kişisel verilerinin ele geçirildiği sektör bir anlamda sabıkalı. Bu nedenle hem sağlık kurumları hem de ilaç şirketlerinin siber güvenlik yatırımlarının artacağı öngörülüyor.