“Paylaşmanın Sorumluluğunu Al” projesi kapsamında bir araya gelen Samsung ile TOÇEV, anne ve babalara internetin zaman ve içerik açısından doğru kullanımı konusunda yol gösterecek online bir platform oluşturdu.

2016 yılından bu yana “Siber Zorba Olma! #FarkınaVar”, 2019’dan bu yana da “İnterneti Tadında Kullan” farkındalık kampanyalarıyla toplumu internetin doğru kullanımı konusunda bilgilendiren Samsung, bu yıl da çalışmalarına çok önemli bir proje ile devam ediyor.

bu yıl, “İnterneti Tadında Kullan” kampanyasının şemsiyesi altında başlattığı “Paylaşmanın Sorumluluğunu Al” hareketi kapsamında küçük çocukları olan ebeveynlerin internetin zaman ve içerik açısından doğru kullanımı konusunda bilinçlendirilmesine odaklanıyor. “Paylaşmanın Sorumluluğunu Al” projesi kapsamında bir araya gelen Samsung ile TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) birlikte online bir platform oluşturdu.

Ebeveynler, platformda çocuklarının güvenli internete erişimi konusunda faydalı içeriklere ulaşabilirken bu içerikler videolarla da destekleniyor. Çocukların internet kullanımları sırasında karşılaşabileceği riskler ve tehlikeler uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde açıklanıyor. Platformda yer alan “Çocuğunuza güvenli interneti nasıl anlatırsınız?” bölümünde ise çocukların yaş gruplarına göre nelere dikkat edilmesi ve nasıl önlemler alınması gerektiği yer alıyor.

Platformda ayrıca bir de kontrol listesi bulunuyor. Bu listede ebeveynler yapmaları gerekenleri liste halinde görüp işaretleyebiliyor. Yine platform üzerinde sunulan anket ile ebeveynler kendi internet kullanımlarını da değerlendirebiliyor. Bunların yanı sıra ebeveynlerin birçok detaya hâkim olabilmeleri için konu hakkındaki terim ve kavramları açıklayan bir dijital bilgelik sözlüğü de yer alıyor.

Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Marka ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barış Gökpınar, cihazlarının olumlu etki oluşturacak şekilde kullanılması için çalıştıklarını belirterek yeni platformu bir ebeveyn portalı olarak kurguladıklarını ve onlara rehberlik edeceğine inandıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürüyor:

“İnterneti Tadında Kullan” kampanyamızın bir diğer ayağını daha hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Kampanyamızı bu kez TOÇEV ile birlikte yine “Paylaşmanın Sorumluluğunu Al” projesi kapsamında farklı bir açıdan daha ileriye taşıyoruz. Yayınladığımız kampanya filmiyle anne ve babaları bu konuda sorumluluk almaya davet ederken TOÇEV ile birlikte de bir online platform oluşturduk. Paylaşmanın Sorumluluğunu Al isimli bu platformumuz Samsung Türkiye sayfası altında kamuoyunun hizmetine bugün itibarıyla sunuluyor. TOÇEV ile birlikte attığımız bu adımla, internette çocukların karşısına çıkabilecek tehlikelere karşı ebeveynleri bilinçlendirip alabilecekleri önlemleri onlara yeniden hatırlatıyoruz. Oluşturulan platformu bir ebeveyn portalı olarak kurguladık. Bu platformumuzun çocuklarını güvenle geleceğe hazırlamak isteyen anne ve babalar için faydalı bir rehber olacağına gönülden inanıyoruz.”

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun ise yaklaşık 27 yıldır çocukların daha iyi bir geleceğe sahpi olması amacıyla çalıştıklarını belirterek Samsung’la birlikte gerçekleştirdikleri iş birliği ve yeni platformla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

“Dünyamızı kısa sürede etkisi altına alan ve küresel bir boyuta ulaşan korona virüs salgınının etkilediği en büyük alan eğitimdir. Okulların uzaktan eğitim sistemine geçmesi ile birlikte internet ortamı eğitmen ve öğrencilerin öğrenim yeri haline geldi. Yeni eğitim sistemi; zamandan tasarruf etme, bağımsız ve esnek çalışma yöntemleri gibi alanlarda kolaylık sağlıyor ancak internet dünyası dezavantajları da olan bir ortam. İnternet yararlı olduğu kadar çocukları korumamız ve kollamamız gereken içerikleri de barındırıyor. Çocuklar üzerinde adeta okullardaki eğitim kadar etkisi olan internetin doğru ve bilinçli kullanılmasının çocuklarımızın geleceklerini oldukça olumlu yönde değiştireceğine inanıyoruz. Bu konuda da anne ve babalara büyük bir rol düşüyor. Çocukların en çok güvendiği kişiler olan ebeveynleri internetin doğru bir şekilde kullanılması konusunda bilgilendirmek büyük önem taşıyor. Bu platformumuz bu konuda toplumumuza ve çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesine önemli katkılarda bulunacaktır.”

Platformun hazırlanmasında önemli katkılarda bulunan Maltepe Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi ve Psikolog Dr. Nesteren Gazioğlu ise teknoloji gelişimi ve insan gelişimi arasındaki ilişkinin pandemiyle birlikte hiç olmadığı kadar arttığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürüyor:

Çocukların ve gençlerin internet kullanımını bir lisanı anadili olarak kullanan bireylere, yetişkinlerin kullanımını ise sonradan öğrenilmiş aksanı olan bir dile benzetebiliriz. Bu kuşaklararası farkı ortaya koyarken zaman zaman da bilişim teknolojilerinin kullanımı ve sınırlar  noktasında ebeveyn ve çocuk arasında iletişim problemlerini de beraberinde getiriyor.  Ebeveynlerin çocuk gelişiminde sağlayacakları sevgi, bakım ve rehberlik kadar sınır koymasının da son derece önemli olduğunu biliyoruz.  Tam da bu noktada, proje kapsamında yapılan araştırmada da ortaya konulduğu üzere çocuklarının bilişim teknolojilerini kullanımı noktasında ebeveynlerin zaman zaman kafasının karışık olduğunu, zaman zaman da ne yapacaklarını bilemediklerini görüyoruz.  ‘Paylaşmanın Sorumluluğunu Al’ projesi bu ihtiyaçtan da yola çıkarak ebeveynlerin bilişim teknolojilerini etkin kullanma noktasında desteklenmesini hedefliyor. Söz konusu kuşaklar arası farklılık çalışmalarda dijital yerliler, dijital göçmenler ve dijital bilgeler olarak da tanımlanıyor.  Bu nedenle bu projemizi ebeveynlerin dijital bilgeliklerine katkı sağlamak amacıyla da hayata geçirdik. 

Diğer yandan internet ortamı; istismar, çocuk kaçırma, taciz amaçları ile çocukların peşinde olan ve sanal yırtıcılar olarak da tabir edilen kişilerin çocuklara erişim için de bir zemin olabiliyor.  Ayrıca proje kapsamındaki araştırmaya katılanların yüzde 45’i çocuklarının dijital platformlarda kullandıkları içerikler hakkında fikir sahibiyken, yüzde 55’i kontrol etmediklerini ve kontrol etmedikleri içeriklerin de çocukların tüketimine uygun olduğunu düşünüyor.  Herhangi bir sahibi olmayan, 7/24 açık ağların ağı olan sanal dünyayı ebeveynlerin daha yakından tanıması ve çocuklarını tıpkı gerçek dünyada tehlikelere karşı bilgilendirdikleri ve birlikte güçlendikleri gibi sanal dünyada da kuşaklararası öğrenerek, gelişerek ve tehlikelere karşı birlikte önlem almanın önemin altını çizmek istiyorum.”