Şirketin müşterilerine sunduğu batarya teknolojileri herkes tarafından beğeniliyor. Bunun yanında otomobillerin teknolojik yazılımları da kullanıcıları etkilemeyi başarıyor.

Tesla’larda kullanılan yazılımlar bir sürü güvenlik duvarına sahip oluyor .Şirket, her ne kadar yazılımlarını güvenli olarak geliştirse de bazı kritik hatalar bulunuyor. Hatta iddialara göre bu hatalar yüzünden aracınızı başka birileri kontrol edebilir.

Amerikalı girişim ONE, Tesla Model S’in bataryasını kendi bataryasıyla değiştirerek otomobilin menzilini 2 katına çıkardı.

Kendi siber güvenlik şirketini kurmak isteyen ve bu alanda çalışmalarda bulunan 19 yaşındaki Alman hacker David Colombo, kendi twitter hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulundu. Colombo, açıklamasında keşfettiği güvenlik açıkları sayesinde dünyanın 13 farklı noktasında bulunan 25 adet Tesla otomobilinin uzaktan kontrolüne sahip olduğunu söyledi.

Genç siber güvenlik uzmanı yazılarında araçlara erişim sağlamak için birçok uygulama ve API anahtarlarını kullandığını söylüyor. Bunun yanında güvenlik açıklarında Tesla’nın değil müşterilerin suçu olduğunu açıkladı. Yaptığı paylaşımlarda şu an araçların direksiyonlarını ve hızlanmalarını kontrol edemediğini söylüyor ve bu durumun yine de tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Şimdi bu Tesla’larla neler yapabileceğimi açıklayayım. Otomobillerin gözcü modunu (Sentry Mode) kapatabilirim, kapıları/camları açabilirim ve anahtarsız aracı çalıştırabilirim. Ayrıca aracın net konumunu ve sürücünün içeride olup olmadığını da görebilirim. Sürücüleri kandırmak için YouTube’dan Rick Astley videosu açabilirim.

Siz otobandayken birinin son seste müziği açması ve kapıları/camları açıp kapamasının tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca otobanda ışıkların durmadan yanıp sönmesi diğer sürücüleri de etkileyebilir.

David Colombo sonradan yaptığı açıklamasında Tesla’nın güvenlik ekibi tarafından arandığını ve ekibin güvenlik açığını bulmak için çalıştığını söyledi. Genç siber güvenlik uzmanı hiçbir zaman kötü bir niyetinin olmadığını söylüyor. İlerleyen günlerde Tesla’nın bu durumu nasıl çözeceği ise merak konusu. Shiftdelete