Avrupa Birliği, en iyi yönetim uygulamalarını seçiyor. Toplam 37 aday arasında veri gizliliği ve güvenliğine yönelik örnekler de var.

Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilecek olan Avrupa Birliği “İyi Yönetim Ödülü” organizasyonundaki aday uygulama ve projeler açıklandı. Avrupa Ombudsmani tarafından düzenlenen yarışmada 37 aday proje yer alıyor. AB bünyesindeki kurumların gerçekleştirdiği projelere verilen ödüllerde bu yıl ilk kez halk oylaması da değerlendirmeye dahil edildi.

Aday uygulamaları incelediğimizde COVID-19 pandemisiyle birlikte başlayan yasaklar, iklim değişikliğiyle mücadele ve AB’nin değişen iş yapış yöntemleri öne çıkıyor. Konuyu siber güvenlik ve veri gizliliği açısından ele aldığımızda ise 37 proje arasında bu konuyla odaklanan bazı çalışmalar dikkat çekiyor. Hazırlanan web sayfasından oy kullanabildiğiniz projelerden veri gizliliği odaklı iki, fikri mülkiyet odaklı bir proje bulunuyor. 

İnsanları dijital çağda sahip oldukları gizlilik haklarından haberdar etmek

Avrupa Birliği Veri Koruma Denetçisi Kurumu (EDPS) tarafından yürütülen uygulama, TechDispatch isimli, yeni teknolojilerin gizlilik ve kişisel verilerin korunması üzerindeki etkisini inceleyen düzenli bir rapor yayınını kapsıyor.

Ücretsiz olarak sunulan TechDispatch, yeni teknolojilere yönelik gerçeklere dayalı tanımlamalar sunuyor, bununla birlikte bu teknolojilerin kişisel verilerin korunması ve mahremiyet üzerindeki olası etkilerini değerlendiriyor. EDPS’in, teknik konuları uzman olmayanlar için daha anlaşılır ve erişilebilir hale getirme amacının bir parçası olarak hazırlanan TechDispatch’e bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kişilerin özel verilerine ne olduğunu izleyebilmelerine yardımcı olmak

EPDS’in ödüllerdeki ikinci adayı olan Web Sitesi Kanıt Toplayıcısı (Website Evidence Collector), 2019 yılında başlatılan bir uygulama. Web sitelerinin, kişilerin özel verileriyle ne yaptığını kontrol eden açık kaynaklı bir yazılım olan araç, çerezler veya üçüncü taraflara yapılan talepler gibi kişisel veri işleme kanıtlarını topluyor. Toplanan bu bilgiler, web sitesi denetleyicilerinin, veri koruma yetkililerinin ve site kullanıcılarının hangi bilgilerin aktarıldığı ve depolandığıyla ilgili daha net bilgi sahibi olmasına yardımcı oluyor.

EPDS’in web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilen araçla ilgili diğer detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

KOBİ’ler için ücretsiz fikri mülkiyet danışmanlığı

Fikri mülkiyete dair çalışmaları kapsadığı için listemize dahil ettiğimiz üçüncü adayın sahibi olan kurum EUIPO, yani Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi. “Ideas Powered for Business initiative” portalı ile aday listesinde kendine yer bulan EUIPO, pandemi yasakları devam ederken başlattığı bu uygulamayla KOBİ’lerin pandeminin yıkıcı etkilerinden kurtulmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Duyurulmasını takiben yüzlerce KOBİ’nin ücretsiz hukuki tanışmanlık ve fikri mülkiyet desteği almasına zemin sağlayan girişimle adaylar arasında bulunan EUIPO, ticari marka tescili için de mobil uyumlu yeni bir dosyalama aracı üzerinde çalışmaya başladı.

Haziran 2020’de açılan merkeze, altı aydan kısa bir süre içinde 34 binden fazla ziyaretçi ve ücretsiz hizmetler sunan 230’un üzerinde fikri mülkiyet odaklı hukuk firması katıldı.