Üç hastane ve 3 binden fazla çalışana sahip bir sağlık hizmeti sağlayıcısı yaşadığı siber saldırı nedeniyle hastaları başka yerlere yönlendirmek zorunda kaldı.

Batı Virginia ve Ohio’daki hastanelerinde 3 binden fazla çalışanıyla hizmet veren Memorial Health System, bir siber saldırı nedeniyle neredeyse tamamen hizmet veremez hale geldi. 15 Ağustos’ta sabah erken saatlerde gerçekleştirilen saldırı nedeniyle grup gelen hastaları başka yerlere yönlendirmek zorunda kaldı. Saldırı sonrası kullanıcı erişimi askıya alınırken güvenlik güçlerinin de bilgilendirildiği açıklandı. Kurum yönetimince yapılan açıklamaya göre 16 Ağustos’ta tüm acil cerrahi vakalar iptal edildi ve hastalar bilgilendirildi. Bununla birlikte radyoloji muayeneleri de iptal edilirken hastalara randevularının geçerli olup olmadığıyla ilgili önceden araması tavsiye edildi.

“Kağıda geri döndük”

Yaşanan saldırıyla ilgili konuşan Memorial Health System Başkanı ve CEO’su Scott Cantley, hastaların ve bakımlarının en büyük öncelikleri olduğunu ifade ederken aksaklıkları en aza indirmek için mümkün olan her şeyi yaptıklarını dile getirdi. Personelin, sistem yeniden sorunsuz çalışana kadar kağıt çizelgelerle çalıştığını da ifade eden Cantley, yapılan ilk incelemeler sonrası hiçbir hasta veya çalışana ait kişisel ve finansal bilgilerin tehlikede olmadığını tespit ettiklerini de kaydetti. 18 Ağustos’ta konuyla ilgili yeni bir açıklama yayınlayan kurum yönetimi, siber saldırının etkisini çözmek için ulusal siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarını belirtirken bir çözüme ulaştıklarını ve operasyonları olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde geri döndürecek süreci başlattıklarını belirtti. Açıklamaya göre sürecin tamamlanması pazar gününü bulabilir. Bu da, hastanelerin yaklaşık bir hafta boyunca tam kapasiteyle hizmet verememesi anlamına geliyor.