Terör olayları ve fiziki güvenlik zafiyetiyle dünya yüzeyinin en tehlikeli bölgelerinden biri haline gelen Afganistan’ın başkenti Kabil, bu kez de siber risk potansiyeliyle dünya basınına yansıdı. Özellikle ABD Büyükelçiliği’nin terkedilmesinin ve binanın korunmasız bırakılmasının ardından devlet sırrı niteliğindeki verilerin akıbetinin olası bir risk kaynağı oluşturduğunu düşünen yetkililer, Kabil merkezi ve Amerika Birleşik Devletleri’ni hedef alacak bir siber saldırı ihtimalini tartışıyor.

Afganistan’ı işgal eden ve yönetimi ele geçiren Taliban’ın ABD için bir siber risk kaynağı olmasının düşük ihtimal olduğu düşünülse de Taliban aracılığıyla devreye girecek başka odaklardan çekiniliyor.

Bu arada, Amerikan Savunma Bakanlığı’nın olası senaryolara siber riski de dahil ederek geniş kapsamlı bir risk analiz çalışması yapılacağı açıklandı. Bölgeden ayrılırken özellikle büyükelçilik binasında kalan elektronik aletlerin ve veri altyapısının ne derece siber risk kaynağı olabileceğinin detaylı incelenmesi gerektiği belirtiliyor.