Uluslararası Bilgiye Erişim Günü 28 Eylül’de kutlanıyor. Bu özel gün, uluslararası örgüt UNESCO tarafından bilgi edinme özgürlüğü yasalarının kabulünü teşvik etmek, her yaştan ve cinsiyetten insana bilgi alışverişi ve siber uzayda kültürel çeşitlilik sağlamak üzere başlatıldı.

Günün bir diğer amacı da her yaştan kullanıcının bilgiye eşit olarak erişimini sağlamak. Bununla birlikte günümüz teknolojisi birçok yaşlı insan için zor bir sınav olmaya devam ediyor. Bu nedenle 28 Eylül herkesi dijital olarak kapsamaya odaklanmak için harika bir günü imgeliyor.

Pandemi öncesinde internet erişimi olan yaşlıların sayısı oldukça düşüktü. PewResearch raporuna göre 2019 yılında ABD’de 65 yaş ve üstü yetişkinlerin üçte biri hiç internet kullanmadığını, katılımcıların yarısı evde internet erişiminin olmadığını söylüyor. Ancak pandemi dijitalleşme sürecini hızlandırdı ve sonuç olarak internete erişimi olan yaşlıların sayısı her zamankinden daha fazla.

Buna rağmen birçok dede ve nine, internete erişimi ve teknolojik cihazların kullanımı konusunda zorluklar ve sorunlar yaşıyor. Kaspersky tarafından yakın zamanda yapılan araştırmaya göre Y kuşağının %64’ü yaşlı bir akrabasına teknik destek sunma konusuna yardım etti.

Bu aynı zamanda yaşlıların çevrimiçi güvenliğiyle ilgili soruları da gündeme getiriyor. Eski nesiller kendilerini dışarıdan destek almadan korumaya çalışırken, çoğu zaman bunu yapacak bilgiye sahip değiller. Bu durum diğer aile üyelerini de ilgilendiriyor. Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre, ankete katılan Y kuşağının %69’u ebeveynlerinin internette dolandırılmalarından endişe duyduklarını söylüyor.

Aynı zamanda, yakın zamanda yapılan bir anket, eski neslin yeni teknolojileri tanıtma konusunda hevesli olduğunu gösteriyor. Bu nedenle yaşlı akrabaların internete alışmasına yardımcı olmak ve dolandırıcıyla karşılaşma risklerini azaltmak için Kaspersky, faydalı ipuçları içeren küçük bir kılavuz hazırladı:

  • Herhangi bir çevrimiçi satın alma işlemi yapmadan önce güvenilir bir kişiyle (bir dost veya aile üyesi) görüşün. Sitenin / ürünün güvenli mi yoksa dolandırıcı mı olduğunu belirlemenize yardımcı olabilirler.
  • Hiçbir kişisel bilginizi telefonda veya çevrimiçi olarak paylaşmayın. Örneğin, dolandırıcılar size kendilerini banka güvenlik görevlisi olarak tanıtabilirler, banka kartının şifresini isteyebilir veya e-posta kullanıcı adınızı ve şifrenizi paylaşabilirler.
  • Tanımadığınız biri sizden ödül veya para kazanmak için çekilişe katılmanızı isterse dolandırıcı olma olasılığı çok yüksektir. Herhangi bir şey yapmadan önce, akrabalarınıza veya aile üyelerinize danışın.
  • Tanımadığınız biri çevrimiçi olarak sevdiklerinizin başının dertte olduğunu ve paraya ihtiyacı olduğunu söylerse, para transferi yapmadan önce tüm bilgileri kişisel olarak öğrenmek kişi veya aile üyeleriyle / arkadaşlarla iletişime geçin. Dolandırıcılar genellikle yaşlı akrabalarından para almak için bu tür ciddi olayların arkasına saklanır.
  • Bilgisayar veya tablet kullanıyorsanız, yüklediğiniz tüm güncellemelerin resmi bir geliştiriciden geldiğinden emin olun. Tarayıcınızdayken böyle bir bildirim alırsanız dikkatli olun, bu büyük olasılıkla kötü amaçlı bir bağlantıdır.
  • Birden fazla hesap için asla aynı parolayı kullanmayın. Parolaları yeniden kullanmak birden çok hesabı tehlikeye atar. Bunun yerine her seferinde yeni parola daha iyidir. Tüm şifreleri saklamak ve hatırlamak için kanıtlanmış bir güvenlik çözümü kullanabilirsiniz.

Ek olarak, yaygın teknoloji sorunlarından bazılarını çözmenize yardımcı olacak kılavuzları da keşfedebilirsiniz.