Siber güvenlik girişimleri, özelleştirilmiş altyapı ve hızlandırma programı ile Teknopark İstanbul’da desteklenecek. Siber Güvenlik Hızlandırma ve Kuluçka Programı: Cybercube için başvuru süresinin 31 Aralık 2021’e kadar uzatıldığını belirten Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, “Türkiye’nin ulusal güvenliği için en hassas konulardan biri olan ‘siber güvenlik’ alanında yeni girişimci adaylarımızın başvurularını almaya devam ediyoruz” dedi. 

Dünyanın en önemli risk faktörleri arasında yer alan ‘siber güvenlik’ alanında Türkiye’nin de çalışmaları hızla devam ediyor. Bu kapsamda şimdiye kadar 450’den fazla girişimciye kuluçka hizmeti, 850’den fazla da hızlandırma hizmeti veren Teknopark İstanbul, bu defa da İSTKA desteği ile siber güvenlik dikeyinde erken aşama girişimcilerine destek verecek.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘MÜSİAD Vizyoner 2021: Fark Et’ zirvesindeki Teknopark İstanbul standında açıklama yapan Genel Müdür Bilal Topçu, “Ülkemizin siber alandaki yetenekli beyinlerinin kaybolmasını ya da başka ülkelere girmelerini istemiyoruz. O yüzden hem Türkiye’nin milli güvenliği, hem de küresel güvenlik açısından kritik olan ‘Siber Güvenlik’ alanında yerli ürünler çıkarmaya devam ediyoruz. 31 Aralık 2021’e kadar başvuruları almaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı. 

Savunma Sanayi Başkanlığı iş birliğinde yürütülecek

Cybercube programının, siber güvenlik odağında proje fikrini doğrulamış girişimcilerin çıkarma aşamasında oldukları ürünlerini doğrulama ve satışa hazır getirme amacıyla; eğitim, mentorluk, danışmanlık, bilişim laboratuvarı sunucu odası, bulut veri depolama gibi benzersiz destekler sunacağını belirten Teknopark Genel Müdürü Topçu, “6 ay boyunca sürecek programda girişimciler için ‘demo day’ etkinliği de yer alacak. Savunma Sanayi Başkanlığı ve Siber Güvenlik Kümelenmesi iş birliğinde yürütülecek. Cybercube programı 3 dönem boyunca desteklenecek. Performans değerlendirme kriterleri yüksek girişimlere 6 ay ek süre imkanı verilebilecek” diye konuştu.Topçu, Teknopark İstanbul ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi ortaklığında siber güvenlik ekosisteminin güçlü oyuncularıyla birlikte oluşturulan Cybercube’ün, dijital dönüşümün beraberinde getirdiği siber tehditlere karşın yenilikçi siber güvenlik girişimlerin artmasına ve siber saldırıların azalmasına katkı sağlayacağına da vurgu yaptı. 

Bakan Varank’tan ödüllerini aldılar

MÜSİAD Vİzyoner 2021 Zirvesi’nde düzenlenen ödül töreninde, Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da faaliyet yürüten şirketler arasında yer alan ‘İstanbul Çekirdek’e de ödül verildi.  2020’de kurulduktan sonra Teknopark İstanbul Cube Incubation’a kabulü gerçekleşen ‘İstanbul Çekirdek’ firmasının Kurucu Ortakları Emin Yücel ve Faddale Demir’e ödüllerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank verdi. Şirketin genç ortakları, inovatif ürünleri ile Almanya ve Katar gibi ülkelerde uluslararası şirketlerlerle yaptıkları ticari anlaşmalarla 20 bin TL’lik ödül almayı başaran üç şirketten biri oldu.