Bir kiralık katili ya da ondan cinayet işlemesini isteyen kişiyi nasıl durdurursunuz? Kullandığı aracı tespit edebilir; evini gözleyebilir ya da bu örnekte olduğu gibi Bitcoin ile yapılan ödemeye dair bir analiz gerçekleştirirsiniz.

Dijitalleşen dünyada gerçek yaşam ile dijital ortam birbiriyle içiçe geçmiş durumda. Bunun belki de son örneği, bir kiralık katile Bitcoin ile ödeme yapan birinin siber dünyada izlenerek yakalanması oldu. Modern polisiye dizilerde sıkça kullanılmaya başlanılan bu durum artık gerçek hatta da karşımızda.

Europol’ün İtalya polis teşkilatı ile birlikte düzenlediği operasyon, kiralık katili tutan kişinin yakalanıp tutuklanmasını sağladı. Kurumdan yapılan açıklamaya göre TOR ağında barındırılan bir site üzerinden suikastçiye ulaşan şüpheli, eski kız arkadaşını öldürmesi için katile yaklaşık 10.000 Bitcoin değerinde bir ödeme yaptı.

Ödemeyle birlikte şüphelinin kripto para birimlerini satın aldığı sağlayıcıyı izleyen ve tanımlamak için hızlı ve karmaşık bir analiz gerçekleştiren Europol, elde ettiği bilgileri İtayan polisi ile paylaştı. Polis yetkilileri, yaptıkları araştırma sonucu Europol’ün analizini doğruladı ve hızlı ilerleyen süreçle cinayet gerçekleşmeden önlenmiş oldu.

Europol’ün iki birimi destek sağladı

Operasyona, Europol’ün Avrupa Siber Suç Merkezi (EC3) ve Ortak Siber Suç Görev Gücü (J-CAT) tarafından destek verildi. Bu kurumlardan J-CAT’in (Joint Cybercrime Action Taskforce) bünyesinde farklı ülkelerden siber güvenlik uzmanları bulunuyor. 9’u Avrupa’dan (Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, İsveç, İspanya, İtalya, Polonya ve Romanya), 7’si ise Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden (ABD, Avustralya, İngiltere, İsviçre, Kanada, Kolombiya ve Norveç) uzmanların görev aldığı J-CAT’in merkezi ise Hollanda’da bulunuyor.

2014 yılında kurulan J-CAT’in 2020 sonuna kadar başarıyla tamamladığı operasyon sayısı ise 100’e yaklaşıyor.