Soner CANKO

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldu. 1993’te yine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamladı, 2003 yılında ise doktora derecesini aldı.

Kariyerine 1990 yılında başlayan Soner Canko, sırasıyla Procter & Gamble, Citibank, Hewlett-Packard gibi alanlarında lider çeşitli uluslararası şirketlerde yöneticilik yaptı. 2010 yılında Ziraat Bankası’nda Bireysel Bankacılık, Operasyonlar ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Canko, 2011’de Bankalararası Kart Merkezi’nin Genel Müdürü olarak çalışmaya başladı.

Bu dönem, Türkiye kartlı ödemeler pazarına yeni teknoloji ve hizmetler sunmaya odaklanan Canko, ekonominin kayıt altına alınması ve Türkiye’nin nakitsiz topluma geçmesi amaçlı çalışmalarda bulundu. Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express ve Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY markalarının hayata geçmesini sağladı.

Sosyal sorumluluk bilincinin yükselmesi amacıyla da çeşitli çalışmalar yürüten Canko, öncüsü olduğu dijital bağış seferberliğiyle küçük tutarlı büyük fonların STK’lara aktarılmasını sağladı.

Canko ayrıca BKM ekibiyle birlikte dolandırıcılığa karşı toplumun bilinçlenmesini sağlamak üzere çeşitli kampanya ve projeler geliştirmektedir.

Nisan 2020’de BKM’deki görevinden ayrılan Soner Canko, finans ve teknoloji şirketlerine yönetim danışmanlığı hizmetleri vermektedir.

FinTech İstanbul Kurucu Üyeliği ile Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinin yanı sıra Türkiye’de blockchain ekosistemini oluşturmak için çalışan ve kâr amacı gütmeyen Blockchain Türkiye Platformu’nun da eş başkanlığını yürüten Canko, finansal teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla da tanınmaktadır. 2015 yılında dünyanın önde gelen FinTech liderleriyle beraber Beyaz Saray’a davet edilmiştir.

Harvard Business Review, Bloomberg Business Week gibi iş dünyasına yönelik önemli yayınlarda yayınlanan birçok makalesi bulunan Canko, iş dünyası, finansal teknolojiler, liderlik ve yönetim üzerine içerikler üretmektedir. Yayınladığı videolar, yazılar ve sosyal medya içerikleriyle kamuoyunda Dijital CEO unvanıyla tanınmaktadır.

Ahmet USTA

İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği (2001) ve Yıldız Teknik Üniversitesi MBA (2007) mezun olan Usta, profesyonel iş hayatına 1999 yılında dijital oyun teknolojileri üzerine yazılar yazarak başlamıştır. 2002 yılından itibaren farklı kurumlarda Bilgi Teknolojileri yöneticisi olarak görev almış aynı zamanda muhtelif yayınlarda teknoloji yazarlığını sürdürmüştür.

Infomag (2009-2013) ve Bloomberg Businessweek Türkiye (2011-2014) teknoloji editörlüğü ile kariyerini farklı bir yöne çeviren Usta, 2014 yılından itibaren farklı ölçeklerde dijital ve basılı medya kanallarının kurulması ve yönetilmesinde lider rol almıştır.

2017 yılında kurumsal gazetecilik alanında hizmetler sunan Mercek Tech’i kurmuştur. The Startup Owner’s Manual, Identity is the New Money ve The Blockchain and The New Architecture of Trust isimli kitapları Türkçe’ye çeviren Usta aynı zamanda İngilizce Coopetition kavramını Türkçeye Rekaberlik karşılığı ile kazandırmıştır.

Blockchain teknolojisi ile alakalı yazılan ilk Türkçe kitap Blockchain 101’in eş yazarı olan Usta, Blockchain alanında Türkiye’de sunum ve eğitimler gerçekleştiren, danışmanlık veren sayılı teknoloji uzmanlarından birisidir. Aynı zamanda FinTech İstanbul ve  Blockchain Türkiye Platformu’nun Genel Yayın Yönetmenliğini sürdürmektedir.

Özgür KALAN

1975 yılında Konya’da doğan Özgür Kalan Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü’nü ve aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı.

1995 yılında yarı zamanlı olarak Siemens’teki kariyerine başlayan Özgür Kalan, bu şirkette sırasıyla Endüstri Otomasyonu biriminde Yönetim Danışmanlığı ile Bina Teknolojileri biriminde Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. 2008 yılında yine Siemens’te İletişim ve Kamu İlişkileri Sektör İletişimi Müdürü olarak görev yapmaya başlayan Kalan, 2014 yılında Siemens’ten ayrılarak iş geliştirme alanında profesyonel danışmanlık hizmetleri vermeye başladı.

Halen kurucusu olduğu Aritmik Teknoloji üzerinden uluslararası nitelikte iş geliştirme projeleri yürüten Özgür Kalan, aynı zamanda sağlık sektörüne yönelik uluslararası danışmanlık hizmeti sunan Volitan Global’de Kıdemli Danışman olarak görev alıyor. Kalan ayrıca kurucu ortağı olduğu Ferro Star şirketi ile özellikle Batı Afrika ülkelerinde enerji, altyapı ve mobilite alanlarında iş geliştirme ve danışmanlık projeleri yürütüyor.