Huawei’nin bu alanda açtığı yedinci merkez olan Siber Güvenlik, Gizlilik ve Şeffaflık Merkezi, sektör paydaşlarının siber yönetim ve teknik çözümler için uzmanlıklarını paylaşmalarını sağlayan bir platform olarak çalışacak.

Siber güvenliğin yaşamın her alanında etkisini gösterdiği bir gerçek. İki gün önce yeni işletim sistemi HarmonyOS ile bu etkileşimi artırmayı hedefleyen Huawei de siber güvenlik alanındaki genel yaklaşımı ve etkileşimi artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, dünya genelindeki yedinci siber güvenlik merkezini açan şirketin Dongguan’daki bu merkezi, Çin’de bu alandaki en büyük merkezi olma niteliği de taşıyor. Açılışına yalnızca Çinli yetkililerin değil, GSMA, SUSE, İngiliz Standartlar Enstitüsü temsilcileri ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Endonezya’dan isimlerin de katıldığı yeni merkez, Huawei’nin endüstri genelinde yetenek geliştirme, bilgi paylaşımı ve daha güçlü işbirlikleri hedefine ulaşmasını sağlayacak bir platform olarak tanımlanıyor.

“Birlikte, giderek dijitalleşen dünyada güvenlik ve geliştirme arasındaki doğru dengeyi kurabiliriz”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Ken Hu, siber güvenliğin her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirtirken, sektör paydaşlarının birlikte çalışmasının önemine de vurgu yaptı. “Yönetim, standartlar, teknoloji ve doğrulama alanlarında ortak yeteneklerimizi oluşturmalıyız.” diyen Ken Hu, “Hem topluma hem de düzenleyicilere ürünlerin ve günlük olarak kullanılan hizmetlerin güvenilir olduğuna dair bir sebep vermemiz gerekiyor.” yorumunu yaptı.

Diğer paydaşlar merkezde neler yapabilecek?

Yeni Siber Güvenlik, Gizlilik ve Şeffaflık Merkezi’nin kapsayıcı rolü diğer paydaşların da aktif rol almasını sağlıyor. Buna göre sektör paydaşları siber yönetişim konusundaki uzmanlıklarını paylaşmanın yanında birlikte teknik çözümler için de çalışabilecek. Bu kapsamda ortak inovasyonu kolaylaştırmak için güvenlik testleri ve doğrulama süreçleri de merkez bünyesinde gerçekleştirilebilecek. Merkez, bu bağlamda düzenleyici kurumlar, bağımsız üçüncü taraf test kuruluşları, standart belirleyiciler, Huawei müşterileri, ortakları ve tedarikçilerine açık olacak.

GSMA yöneticisinden 5G güvenliği vurgusu

Açılış törenine katılan GSMA Genel Direktörü Mats Granryd, konuşmasında 5G’ye dikkat çekti. 5G hizmetlerinin sunumunun büyük ölçüde mobil ağlar tarafından sunulan bağlantıya ve temelde teknolojinin güvenli olmasına bağlı olacağını kaydeden Granryd, GSMA 5G Siber Güvenlik Bilgi Tabanı ve sektör genelinde bir güvenlik çerçevesine işaret eden NESAS gibi girişimlerin ağ ekipmanlarındaki güvenlik düzeyini kolaylaştırmak için tasarlandığını ifade etti.