ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz çarşamba günü Beyaz Saray’da teknoloji, finans, eğitim ve altyapı alanlarında faaliyet gösteren 20’den fazla şirketin yöneticilerini ağırladı. Konu, son dönemde ABD merkezli kamu kuruluşları ve şirketlere yönelik gerçekleşen siber saldırılardı. Toplantıdan teknoloji sektöründe tedarik zincirinin güvenliğini geliştirmek için yeni bir kılavuz oluşturma ve yatırımları artırma konusunda iş birliği sonucu çıktı.

Kimler katıldı? Apple’ın CEO’su Tim Cook, Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, Microsoft’un Başkanı Satya Nadella, Amazon’un CEO’su Andy Jassy ve IBM’in CEO’su Arvind Krishna katılımcılar arasında yer aldı.

Neler yapılacak? Toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre Ulusal Standartlar Enstitüsü’nün (NIST) liderliğini üsteleneceği bir girişimle şirketler, güvenli teknolojiler inşa etmek için devlet kurumları ile ortak çalışacak. Biden’ın hedefleri arasında ABD’de siber güvenlik alanında uzman kişi sayısını artırmak ve sektördeki 500 bin boş pozisyonu doldurmak var.

Şirketlerin vaatleri neler? Toplantının ardından birçok şirket, siber güvenlik alanında yeni yatırım taahhütlerini açıkladı. Buna göre;

  • Microsoft, önümüzdeki 5 yıl içinde siber güvenlik önlemlerini artırmak için 20 milyar dolar yatırım yapacak. Şirket, şu anda siber güvenliğe bu rakamın yaklaşık dörtte birini ayırıyor.
  • Google, siber güvenlik alanında önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar dolardan fazla yatırım yapacak. Ayrıca, 100 bin kişinin teknoloji sektöründe tanınan ve yüksek maaşlı işlerin kapısını açan dijital beceri sertifikası elde etmesine yardımcı olacak.
  • IBM, üç yıl içinde 150 bin kişiyi siber güvenlik alanında yetiştirecek ve iş gücünde çeşitliliği artırmak adına ağırlıklı olarak siyahların eğitim gördüğü üniversitelerle ortaklık kuracak.
  • Amazon, şirket içi siber güvenlik eğitimlerini kamuoyu ile ücretsiz olarak paylaşacak ve bulut bilişim hizmeti alan müşterilerine çok yönlü doğrulama cihazları temin edecek.