Facebook 533 milyon, LinkedIn 500 milyon ve son olarak Clubhouse 1.3 milyon. Büyük sosyal ağların veri ihlali vakaları bitmek bilmiyor.

Facebook’un 533 milyon kullanıcının verilerinin açıklanması konu Facebook olduğu için nispeten normal, ama 100’den fazla ülkeden, yarım milyardan fazla kişiyi etkilemesiyle son derece anormal bir durumdu. Hemen ardından ise LinkedIn’den benzer bir haber düştü ekranlara. Yaklaşık 500 milyon kullanıcıya ait veriler sızdırılmıştı. Neredeyse her hafta yeni bir vaka ortaya çıkarken haftanın kurbanı Clubhouse oldu.

Ele geçirilen veri listesi oldukça uzun

Diğer platformlara oranla nispeten yeni olan Clubhouse, biraz da bu nedenle yüksek bir sayıyla yansımadı haberlere. Bununla birlikte internetteki forumlara yansıyan bilgilere bakıldığında kaptırmadığı neredeyse hiç veri olmadığı dikkat çekiyor. Bu veriler arasında kullanıcı adı, kullanıcı kimliği, isim, fotoğraf URL’si, Twitter’daki kullanıcı adı, Instagram’daki kullanıcı adı, takipçi sayıları, hesabın oluşturulma tarihi gibi sonu gelmeyecekmiş gibi duran bir liste bulunuyor.

Bununla birlikte kredi kartı bilgileri ve yasal belgeler gibi kritik verilere dair bir sızıntı olmadığı ifade ediliyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz liste bile kullanıcılara yeterli zararın verilmesi için yeterli görünüyor.

Güncelleme: Clubhouse’dan açıklama geldi

Clubhouse, çıkan haberler üzerine bunun bir sızıntı olmadığını açıkladı ve herkese açık API’lerindeki bilgiler olduğunu söyledi. Bununla birlikte gelen yorumlar açıklamanın yeterince doyurucu olmadığı ve bu kadar çok bilgiye erişimin bu denli kolay olmaması gerektiği yönünde.