WhatsApp’ın yeni kullanıcı sözleşmesinin devreye girmesine günler kala Almanya, Facebook’a WhatsApp verilerini işleme yasağı getirdi.

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, zaten yüksek olan popülerliğini daha da artırmıştı. Facebook’un geçmişte Cambridge Analytica gibi veri işleme konusunda sabıkalı kabul edilmesinin ardından WhatsApp’taki kullanıcı verilerini de daha iyi reklam gösterebilmek adına işlemek istemesi dünya çapında eleştirilere yol açmış; Türkiye’deki kullanıcılar Telegram ve Bip başta olmak üzere alternatif servislere yönelmişti. Ancak zaman içinde konunun gündemden düşmesiyle WhatsApp aynı hız ve yoğunlukla kullanılmaya devam etmişti.

Yasak Almanya’daki kullanıcıları kapsıyor

15 Mayıs’ta devreye girecek yeni kullanıcı sözleşmesi öncesinde Facebook için bir risk daha var. Almanya’nın Hamburg eyaletindeki Veri Koruma Otoritesi, Facebook’a WhatsApp kullanıcı verilerini işleme yasağı getirdi. Kararın Hamburg’da alınmasının ardında Facebook’un ülkedeki şirketinin burada faaliyette bulunması gösterilirken, yasak kararının diğer Avrupa Birliği ülkelerinde değil, Almanya özelinde geçerli olduğu da belirtildi.

Hamburg Eyaleti’ndeki Kişisel Verilerin Korunması Yöneticisi Johannes Jaspar, mevcut yasalara göre Facebook’un bu tür bir işlem için Almanya’daki WhatsApp kullanıcılarından önceden izin alması gerektiğini belirtirken, bugüne kadar topladığı verileri de silmesi gerektiğine işaret etti.

İşlenecek verilerin seçim sonuçlarını etkileme ihtimali var

Facebook’un, 2014 yılında WhatsApp’ı satın alırken kullanıcı verilerini toplamama sözü verdiğini hatırlatan Jaspar, Almanya’da 60 milyon WhatsApp kullanıcısı olduğunu kaydederek, bu kişilere ait verilerin Eylül 2021’deki seçimleri etkileme potansiyeli olduğuna dikkat çekti.

Facebook’tan işbirliğine hazırız mesajı

Kararın ardından Alman yetkililerle işbiriği yapmaya hazır olduğunu açıklayan Facebook, yaptığı işlemin Avrupa Birliği veri koruma yasalarına uygun olduğunu iddia etti. Soruları yanıtlamak ve her türlü endişeyi çözmek için Hamburg Veri Koruma Kurumu ile çalışmaya açığız diyen Facebook yetkilileri, benzer görüşmeleri Almanya dışındaki Avrupa ülkelerinde de tekrarlayabilir.

Hamburg Veri Koruma Otoritesi tarafından yapılan resmi açıklamaya bu linkten ulaşabilirsiniz.