Birleşik Krallık’ta siber güvenliğin başındaki isim olan NCSC CEO’su Lindy Cameron, devletler ve siber tehditler arsaındaki ilişkiye dikkat çekerken dört ülkenin öne çıktığını belirtti.

Siber saldırıların gerçek savaş sebebi olarak kabul edileceğine dair söylemler uzun yıllardır mevcut. İlk olarak ABD’nin eski başkanlarından Barack Obama’dan duyduğumuz bu ifade artık farklı ülkeler ve daha alt kademe yöneticiler tarafından da doğrudan olmasa da dolaylı bir şekilde dile getiriliyor.

Bu isimlerden en sonuncusu ise Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) CEO’su Lindy Cameron oldu. Cameron, Dublin merkezli bir sivil toplum kurumu olan Institute of International & European Affairs tarafından düzenlenen etkinlikte İrlanda ve Birleşik Krallık arasında, siber tehditlerle mücadeledeki yakın ilişkiye dikkat çekti. Cameron, her iki ülkeye de siber saldırılar yoluyla zarar vermeye çalışan yerleşik devletler olduğunu ifade ederken, Belfast ve Dublin arasındaki demiryolu bağlantısı gibi kritik ulusal altyapının siber suçlular için nasıl çekici bir hedef olduğuna dair görüşlerini de paylaştı.

“Bir ülke tarafından desteklenen siber saldırı olaylarını kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz”

Lindy Cameron’un konuşmasından dikkat çeken bölümler arasında kuşkusuz siber saldırıları destekleyen ülkelere yönelik ifadeler bulunuyor.

“Devlet destekli siber faaliyetler, hem Birleşik Krallık hem de İrlanda’nın ulusal çıkarlarına yönelik en kötü niyetli stratejik tehditlerden birini temsil ediyor.” diyen Cameron, Çin, Rusya, Kuzey Kore ve İran’ın son yıllarda artan hareketliliğine vurgu yaptı. Bu ülkeleri yüksek teknolojiyi kullanarak siyasi avantaj elde etmeyi istemekle suçlayan Cameron, devlet destekli tehditlerin siber dünyanın bir gerçeği olduğunu belirtti.

Cameron’un konuşma metninin tamamına buradan ulaşabilir, katıldığı etkinliğin kaydını ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.