Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, verdiği bir röportajda siber suçluları ABD’ye iade etme olasılığının kapısını açtı.

Son dönemde yaşadığı farklı siber saldırılar sonrasında doğrudan ya da üstü kapalı olarak Rusya’yı suçlayan ABD’ye yanıt beklendiğinden daha ılımlı geldi. 16 Haziran’da Cenevre’de bir araya gelecek olan ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Reuters’in haberine göre siber suçlular konusunda da bir adım atabilir.

Yapılan resmi açıklamalarda iki liderin gündeminde siber güvenlik de olduğu biliniyor. Putin’in görüşme öncesinde Rusya devlet televizyonuna verdiği bir röportajda sarf ettiği sözler, siber suçluların iadesine de yeşil ışık yakmış durumda.

Habere göre Putin, Washington’un Moskova için aynısını yapması durumunda Rusya’nın siber suçluları ABD’ye teslim etmeye hazır olacağını söyledi. Rusya’nın siber suçluları bulup kovuşturmaya hazır olup olmayacağı sorusunu da yanıtlayan Putin, Rusya’nın tutumunu Moskova ve Washington tarafından varılan resmi anlaşmalara bağlı olacağını söyleyerek yanıtladı ve ekledi: “Suçluları iade etmeyi kabul edersek, elbette Rusya bunu yapacak. Ancak ABD de aynı şeyi kabul ederse ve söz konusu suçluları Rusya Federasyonu’na iade ederse.”