Avrupa Yatırım Bankası CISO’su ve Woman Cyber Works Başkanı Jelena Zelenovic Matone, kadınların siber güvenlik sektöründeki varlığını güçlendirmek için çeşitli önerilerde bulunuyor.

Kadınların iş dünyasının farklı sektörlerinde etkinliğini artırdığı bir gerçek. Bununla birlikte, siber güvenlik gibi teknoloji yoğun alanlarda henüz aynı etkinliğin olduğunu söylemek pek mümkün değil. Avrupa Yatırım Bankası CISO’su ve aynı zamanda Woman Cyber Works Başkanı olan Jelena Zelenovic Matone, Lüksemburg’da yayınlanan Delano dergisine verdiği röportajda bu konuyu da değerlendirerek kadınların siber güvenlik alanındaki varlığını güçlendirecek çeşitli önerilerde bulunuyor.

Kurum içi toplantılarda çoğunlukla odadaki tek kadın olduğunu ifade eden Matone, siber güvenlik sektöründe daha fazla kadının görev alması için erken yaşta başlayacak çeşitli eğitim programlarının bulunması gerektiğine dikkat çekiyor.

Kendisinin sektörü tercih etmesini STEM alanını sevmek olarak tanımlayan Zelenovic Matone, bilgisayar mühendisliği bölümü mezunu olduğunu ve bunun o dönem oldukça ihtiyaç duyulan bir alan olduğunu belirtiyor. Bunun kendisi için bir şans olduğunu da ifade eden Zelenovic Matone, yöneticiler tarafından desteklendiğini ve CISA sertifikasını alması için yönlendirildiğini ekliyor.

Woman4Cyber kadınlara siber güvenlik kariyeri oluşturacak

Avrupa Siber Güvenlik Örgütü’nün bir parçası olarak kurulan Women4Cyber girişiminin kadınların siber güvenlik alanına katılımını artırmak olduğunu belirten Jelena Zelenovic Matone, bu kapsamda gerek mentorluk gerekse iş bağlantılarını güçlendirme yoluyla kadınlar için uzun süreli kariyer seçenekleri yaratmak istediklerini kaydediyor. Grubun amaçlarından birinin, kadınların ve genç kızların siber güvenlikle ilgilenmesini öncelikli hale getirmek olduğuna vurgu yapan Zelenovic Matone, bu kapsamda çeşitli ortaklıklar ile eğitim kursları düzenleyeceklerini ve bir hackhaton gerçekleştireceklerini sözlerine ekliyor.

Röportajın İngilizce orijinal metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.