Yazılım sektörüne yönelik yatırımlarıyla tanınan Thoma Bravo, e-posta güvenliği alanının önde gelen üreticilerden Proofpoint’i 12.3 milyar dolara satın alıyor.

Siber güvenlik sektörü 2021’in en büyük satın alma haberlerinden birini almış olabilir. Yazılım sektörüne yönelik yatırımlarıyla tanınan bir özel sermaye yatırım şirketi olan Thoma Bravo, siber güvenlik dünyasının global markalarından Proofpoint’i 12.3 milyar dolar bedelle bünyesine katıyor.

Yapılan resmi duyuruya göre Proofpoint hissedarları, işlem duyurusundan önceki son iş günü olan 23 Nisan 2021 itibariyle Proofpoint’in kapanış hisse fiyatına göre yaklaşık yüzde 34’lük bir prim ve hisse başına 176 dolar nakit alacak.

2020’de 1 milyar dolardan fazla gelir elde eden Proofpoint’i ilk SaaS tabanlı siber güvenlik ve uyumluluk şirketi haline getirdiklerini belirten Proofpoint Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gary Steele, Thoma Bravo’nun Proofpoint’in büyümesini ve ölçeğini daha da hızlandıracağını belirtiyor.

Satın alma süreci 2021’in üçüncü çeyreğinde tamamlanacak

9 Haziran 2021 tarihine kadar 45 günlük bir “go-shop” dönemini içeren anlaşma, bu süreye kadar yeni tekliflerin alınmasına da olanak tanıyor. Bununla birlikte bu çapta bir teklifin gelmeyeceği de yorumlar arasında yer alıyor.

Fortune 1000 listesindeki şirketlerin yarıdan fazlasına hizmet sunan Proofpoint, 2002 yılında Eric Hahn tarafından kurulmuştu. Satın almayı gerçekleştiren Thoma Bravo ise 1980 yılında faaliyetine başladı ve 2003’ten bu yana, çoğunluğu yazılım sektörü şirketlerine toplamda 85 milyar doları aşan 300’den fazla yatırım gerçekleştirdi.

Proofpoint güncel verilerle günlük 5 milyardan fazla e-postanın güvenliğini sağlarken, 10 milyonun üzerinde bulut hesabını koruyor ve yine günlük 100 milyardan fazla veri noktası analizi gerçekleştiriyor.