Siber Güvenlik Türkiye Platformu kim ve neler yapıyor?

Teknolojinin ‘tuhaf bir şey’ olduğu dönemden ‘her şeye’ dönüştüğü bir çeyrek asır geçirdik. 80’li yıllardan itibaren sayıları artan bilgisayarlar hem bireysel yaşamımızın hem de kurumsal gelişimin baş köşesinde yerini aldı. Zamanla akıllı telefonlar, tabletler, geniş kapsamlı ağlar, kurumsal çözümler, mobil uygulamalar, nesnelerin interneti derken siber güvenlik de bu gelişime paralel teknolojinin temas ettiği her noktada yerini aldı.

Bugünkü tabloya baktığımızda, siber güvenliğin salt antivirüs kullanımından çok amaçlı çözümlere evrildiğini, belirli aralıklarla güncellenen virüs listelerinin proaktif yaklaşımlarla önceden bertaraf edilmeye çalışıldığı bir dönemin içinde olduğumuzu görüyoruz. Sağlıktan ulaşıma, kamusal hizmetlerden enerjiye her alanda siber güvenlik en önemli bileşenlerden biri olmaya başladı bile…

Yakın gelecekte ise 5G ile etkisi ve önemi artacak akıllı şehir vb. uygulamalar, tele sağlık hizmetleri, otonom yani kendi kendine gidebilen, şoföre ihtiyaç duymayan araçlar, kişisel verilerimizin başrolde olduğu biyometrik sistemler derken tam da bir bilimkurgu filminin içindeymiş gibi hissedeceğiz.

Tüm bunların sağlıklı bir şekilde işlemesi içinse güçlü teknolojik altyapılar kadar güçlü siber güvenlik çözümlerine de ihtiyaç var. İşte Siber Güvenlik Türkiye Platformu olarak bu geçiş noktasında hem tüm iş dünyasına hem de bireylere konunun önemini anlatmak için çalışmalara başlıyoruz. Siber güvenliğin sadece teknoloji dünyasındaki belirli bir kesime değil, işin ve yaşamın her noktasında değerli ve önemli olduğunun bilinciyle yola çıkıyoruz.

Bu kapsamda yalnızca bir haber portalı mantığıyla değil, eğitimlerden özel raporlara, sektörel buluşmalardan lokal ve uluslararası iş birliklerine kadar her alanda karşınızda olacağız. Bunu yaparken Türkiye’nin siber güvenlik sektörünü diğer ilgili paydaşlarla birlikte büyütecek, ülkemizden yeni ve uzman global markaların çıkması için destek olacağız.

Gelecek bu kez gerçekten geldi… Bundan sonrasını şekillendirenler arasına yer almak ve güvenli bir geleceğin kapılarını açmak için yalnızca bilişim dünyasının değil, tüm sektörlerin yanında olacağız.