Siber Güvenlik Türkiye Platformu’nun önemli bileşenlerinden biri de dergimiz. Her iki ayda bir Payment Systems Magazine ile birlikte dağıtılacak olan dergimizi sitemizden ücretsiz olarak da indirebilirsiniz.

Siber Güvenlik Türkiye Platformu olarak sizlere en başından beri çok kanallı bir yapıyla ulaşmayı planlıyoruz. Bu satırları okuduğunuz internet sitemiz, sosyal medya hesaplarımız, basılı dergimiz ve yakında devreye alacağımız video ve podcast kanallarımız ile bilgi paylaşımında bulunacak, düzenleyeceğimiz eğitim ve etkinliklerle de etkileşim sağlayacağız.

Bu kapsamda platform bileşenlerimiz arasında önemli bir rolü olan dergimizin ilk sayısını da yayınladık. İki ayda bir yayınlanacak basılı dergimiz, Türkiye’nin ödeme sistemleri alanındaki en önemli yayınlarından Payment Systems Magazine ile birlikte dağıtılıyor. Bununla birlikte tüm sayılarımızın PDF versiyonlarını da internet sitemizden ücretsiz olarak indirebileceksiniz.

İlk sayımızda neler var?

Kapak konumuzda siber güvenlik kavramının neye dönüştüğüne dair bir analiz gerçekleştirdik. Geçmişte antivirüs ve firewall’dan ibaret gibi algılanan siber güvenlik teknolojileri artık yaşamın ve işin her alanında etkisini gösteriyor. Bu kapsamda finans, sağlık, enerji ve üretim sektörlerinin içinde bulunduğu dönüşümü ve artan siber güvenlik ihtiyaçlarını ele aldık.

Özel röportajlarımızla her sayımızda karşılaşacaksınız. İlk sayımızda, aynı zamanda platformumuzun ilk üyesi de olan PCI Checklist’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Kıvanç Harputlu, Mastercard Avrupa Siber Güvenlik Danışmanlığı Direktörü Yaşar Yüzer, Bugbounter CEO’su Arif Gürdenli röportajlarımız sizleri bekliyor.

Sektörel analizlere özel bir önem verdiğimizi her fırsatta görebilirsiniz. Bu bağlamda Avrupa Birliği Siber Güvenlik Ajansı’nın (ENISA) otonom araçlarda siber güvenlik önlemlerine dair yayınladığı raporu özetledik. Süveyş Kanalı’ndaki, globalde 1 milyar dolardan fazla bir zarara yol açan gemi arızası sonrası denizcilik sektörünün aslında ne kadar yoğun bir siber saldırıya maruz kaldığını özetledik. Bununla birlikte tüm iş dünyasını kapsayan konuları da ele aldık. Gartner tarafından hazırlanan ve hükümetlerin teknoloji trendlerini inceleyen raporunu siber güvenlik özelinde ele aldık. Ayrıca son dönemin en popüler sosyal medya mecralarından biri olan Clubhouse’daki konuşmaların dinlendiği iddialarını, Stanford Üniversitesi’nin hem teknik hem de siyasi analizini özetleyerek aktardık.

Dergimizle ilgili her türlü görüş ve önerinizi bizlere iletin lütfen. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere…