Kaspersky Endpoint Security Cloud’un yeni sürümü, artık Microsoft 365 uygulamalarında depolanan tanımlayıcı kişisel bilgiler (PII) veya banka kartı ayrıntılarını içeren kurumsal dosyalar üzerinde de görünürlük ve denetim sağlıyor. Ürünün bu tür dosyaları algılayabilmesi sayesinde BT güvenlik yöneticileri, bu tür verilerin şirket politikasına göre saklandığından, daha da önemlisi şirket dışında erişilemediğinden emin olabiliyor.

Kaspersky araştırmasına göre[1].  gerçek kişilerle ilişkilendirilebilen kişisel bilgiler, ihlallere en çok konu olan veri türü olmaya devam ediyor (%43). SharePoint veya Teams gibi bulut hizmetlerinde depolanan ve hassas veriler içeren dosyaların %15 kadarı şirket personeli dışından başkalarıyla paylaşılıyor[2]. Bu nedenle BT güvenlik ekiplerinin, bu bilgilerin yanlış ellere geçme olasılığını en aza indirmek ve işletmenin veri koruma regülasyonlarına uyumunu sağlamak için bu riskin ortaya çıkıp çıkmadığını bilmesi gerekiyor.

Güncellenen Kaspersky Endpoint Security Cloud’daki yeni Veri Keşfi özelliği, buluttaki verilere dair görünürlük sağlıyor. Bu sayede BT yöneticilerine SharePoint Online, OneDrive ve Teams dahil olmak üzere Microsoft bulut uygulamalarında herhangi bir yerde depolanan, herhangi bir kişisel veri veya banka kartı verisi içeren dosyaların bir listesini sunuyor. Buna sürücü belgeleri, kimlik kartları, pasaportlar, oturma izinleri, sosyal güvenlik ve vergi mükellefi bilgileri gibi veriler dahil. Ürün verinin bulunduğu yapı, yazıldıkları ortam veya dosya uzantıları ne olursa olsun, yakın tarihli bir AV-TEST çalışmasıyla onaylandığı üzere kişisel verileri üzerinde %100 algılama oranı sağlıyor[3].

Ürün, uygulamalardan herhangi birine eklenir eklenmez tüm dosyaları özel yöntemlerle tarıyor. Analiz, müşterinin Microsoft 365 bulut barındırma ortamında gerçekleştiriliyor. Bu nedenle hiçbir belge veya veri müşterinin ortamından ayrılmıyor. BT yöneticileri, raporlarda ve algılama listesinde ve ayrıca yönetim konsolundaki gösterge panosu cihazlarında tanımlanabilir kişisel veri içeren belgelerin bir listesini alabiliyor. Her belge için yazar, belgenin Microsoft 365 uygulamalarındaki konumu, belgeye dahili olarak erişimi olan kişisel veya şirket dışından erişim olup olmadığını kontrol edilebiliyor. Yönetici daha sonra dosya sahiplerinden erişim ayarlarını iyileştirmelerini isteyebiliyor.

Kaspersky Kıdemli Ürün Pazarlama Müdürü Andrey Dankevich, şunları söylüyor: “Veri keşfi ve diğer Kaspersky Endpoint Security Cloud yetenekleri, veri ihlallerinin önlenmesini, bulut uygulama yönetimini ve politika kontrolünü içerecek şekilde standart uç nokta korumasının çok ötesine geçiyor. Ürün tüm bu süreçleri basit ve etkili hale getiriyor. Bu da KOBİ’ler için çok önemli ve kuruluşlarındaki genel güvenlik ve farkındalık düzeyini iyileştirebilecekleri anlamına geliyor. İş açısından bakıldığında hassas veriler üzerinde böylesine güçlü bir kontrole sahip olmak, şirketlere müşteri ilişkileri ve ticari itibar açısından avantaj sağlayabilir.”

Kaspersky Endpoint Security Cloud ürününün KOBİ’lerin kendilerini korumalarına nasıl yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kapsamlı ürün özellik listesini diğer uç nokta koruma çözümleriyle karşılaştırmalı olarak görmek için “Kaspersky Endpoint Security Cloud Plus: A feature comparison with seven other cloud-based endpoint solutions” başlıklı AV-TEST çalışmasına bakabilirsiniz.