Belçika, Fransa ve Hollanda’daki yargı birimleri ve kolluk kuvvetleri, Europol ve Eurojust’ın desteğiyle suçluların mesajlarını takip etme yolunda ilerliyor.

Suç dünyasının iletişim için pek çok farklı alternatifi kullandığı biliniyor. Bu alternatifler arasında anında mesajlaşma uygulamaları ile bazı oyunlar tarafından sunulan sohbet odaları da bulunuyor. Bu gerçekten yola çıkan Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), Belçika, Fransa ve Hollanda’daki adli birimlerin, büyük ölçekli organize suç grupları tarafından kullanılan mesajlaşmalarını engelleme yolunda önemli bir adım atıldığını duyurdu.

Üç ülkedeki araştırmacılar, Sky ECC iletişim hizmet aracının suçlular tarafından kullanımı ve buradaki yüz milyonlarca mesajın tespitine yönelik çalışmalar yürüttü. Europol tarafından yapılan resmi açıklamada, araştrımanın 100’den fazla büyük ölçekli suç grubu hakkında çok önemli bilgilerin toplanmasıyla sonuçlandığı belirtildi. Bu bilgiler ışığında yapılan operasyonlarla çeşitli olayların önüne geçildiği de ifade edildi.

9 Mart’taki fiziki operasyon sonrası Belçika ve Hollanda’da çok sayıda kişi tutuklanırken çeşitli araçlara da el konuldu. Araştırmayla yetkililer yaklaşık 70 bin Sky ECC kullanıcısının bilgi akışını izleyebilme olanağı elde etti. Buradan elde edilen bilgiler ise çeşitli AB üyesi ülkeler tarafından kullanılacak. Açıklamada, bu verilerin uzun yıllar boyunca soruşturmalarda kullanılacağı bilgisine de yer verildi.

Araştırma nasıl gerçekleşti?

Ele geçirilen cep telefonlarında şüphelilerin Sky ECC kullanıldığının tespiti üzerine bu yönde bir araştırmaya ağırlık veren polis birimleri, Sky ECC’nin ABD ve Kanada’daki altyapılar üzerinden kullanıldığını ve bu aracı dünya genelinde yaklaşık 170 bin kişinin kullandığını tespit etti. Yine global ölçekte her gün 3 milyon mesajın gönderildiği uygulamada kullanıcıların %20’den fazlasının Belçika ve Hollanda’da bulunduğu bilgisine ulaşıldı.

Europol, Belçika, Hollanda ve diğer etkilenen ülkelerin yetkililerine taktik, teknik ve mali destek sağlarken toplanan verilerle ilgili bilgi akışını da üstleniyor. Araştırmanın diğer ayağı olan Eurojust ise sınır ötesi adli işbirliğine ilişkin tavsiye ve destek sağlarken bugüne kadar 12 koordinasyon toplantısı düzenlemiş durumda. Resmi açıklamada hem Europol hem de Eurojust’ın teknik ve mali desteği sürdüreceği bilgisine de yer verildi.