Dünyanın en fazla izlenen spor dallarından biri olan Formula 1’in de artık bir siber güvenlik sponsoru var. Sponsorluk, isim hakkından daha fazlasını kapsıyor.

Formula 1, bir motor sporları organizasyonu olabilir. Ancak özellikle araçların pit ekibiyle haberleşmesi, lastiklerin aşınmaları dahil tüm parçalara ait verilerin anlık olarak kurulan mini veri merkezine aktarılması ve buradaki verilerin işlenerek hem takımlar hem de TV yayıncılarına aktarılması gibi detaylarla aslında bir teknoloji şovu olma niteliği de taşıyor.

Organizasyona bu açıdan bakıldığında ise anlık telemetrik verilerle oluşan ve ciddi bir veri akışına sahne olan yarış hafta sonlarının bir siber güvenlik ortağına da ihtiyacı olduğu açık. 2021 sezonunun başlamasına günler kala Formula 1 yönetimi tarafından yapılan bir açıklama, bu ihtiyacın karşılandığını gösteriyor.

Formula 1 için güvenlik seferberliği

Kanada merkezli bir siber güvenlik şirketi olan Herjavec Group’un Formula 1 Resmi Siber Güvenlik Hizmeti Sağlayıcısı olduğu belirtilen açıklamada, bu iş birliğinin yalnızca bir isim kullanımından ibaret olmadığı da görülüyor. Anlaşmaya göre Herjavec Group, Formula 1 organizasyonunu üç başlıkla destekleyecek. Şirket, F1 Event Teknik Merkezi’nin güvenliğini sağlama kapsamında yarış operasyonlarını desteklemek için tehdit istihbaratı ve siber güvenlik analizi dahil olmak üzere servisler sunacak. Gerçek zamanlı yarış analizi de bu başlık altında verilecek.

7/24 tehdit algılama servisi sunacak olan Herjavec, bu kapsamda mevcut Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) altyapısını F1 için kullanacak. Organizasyonun kurumsal operasyonları, dijital platformlar ve kritik görevler dahil Formula 1’in kritik altyapısını hedefleyen yeni tehditler tespit edilecek ve bunlara yanıt vermek için 7/24 uzmanlık sağlayacak. SOC operasyonları dışında Herjavec’in HG SOAR platformu proaktif korunma için destek sağlayacak. Kimlik avı, olay müdahale yönetimi, güvenlik açığı yönetimi ve güvenlik mühendisliği de bu kapsamda verilecek.

Şirketin vereceği üçüncü destek ise Siber Güvenlik Danışmanlığı olarak açıklandı. Bu kapsamda güvenlik planlaması, gizlilik, PCI uyumluluğu, mimari yapı, kimlik ve erişim yönetimi gibi konularda hizmetler sunulacak.

26 Mart’ta Bahreyn Grand Prix’si ile başlayacak 23 yarışlık sezon 10 Aralık’ta Abu Dabi Grand Prix’si ile sona erecek.