Avrupa’nın katı veri gizliliği standartları Almanya resmi kurumlarının Facebook’la birlikte Clubhouse ve TikTok hesaplarını kapatmalarına neden olacak gibi görünüyor.

Almanya daha önce kişisel verilerin korunmasına yönelik politikalar nedeniyle Facebook’a çeşitli uyarılarda bulunmuş ve mevcut koşulların Almanya yasalarına aykırı olduğuna dikkat çekmişti. Mayıs ayında, “Almanya, Facebook’a WhatsApp verilerini işleyemezsin dedi” başlığıyla duyurduğumuz bu gelişmenin ardından bu kez de Alman resmi kurumlarının Facebook hesaplarının kapatılması yönünde bir karar gündeme geldi.

Ülkede kişisel verilerin korunmasından sorumlu yetkililerinden Ulrich Kelber tarafından yapılan açıklamada Kelber, Alman resmi kurumlarının yine kişisel veri politikalarıyla ilgili olarak Facebook, Instagram, Clubhouse ve TikTok hesaplarının kapatılması yönünde bir tavsiye mektubu yayınladı.

Yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi istenilen bu taleple ilgili olarak Kelber, gerekçe olarak, bu hesapların takipçilerine ait bilgilerin ABD’ye iletilmeyeceğine dair bir garanti olmadığını, bunun da AB yasalarına uymadığını belirtti.

Gerek kamu kurumları gerekse kamu yöneticilerinin sosyal medya hesapları tüm dünyadan takipçilere sahip. Geçmişte ABD Eski Başkanı Donald Trump’ın özellikle Twitter’ı çok yoğun olarak kullanması ve bazı görüşlerini hükümet kararıymış gibi açıklaması büyük tepki de toplamıştı. Bu tür hesaplar, hem kurumların hem de yöneticilerin toplumla iletişim kurmasında büyük kolaylık sağlıyor. Örneğin Almanya yükümetinin resmi Facebook sayfasının 1 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Türkiye’de ise özellikle COVID-19 pandemisi ile birlikte Sağlık Bakanlığı’nın ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yine milyonlar seviyesinde takipçisi bulunuyor. Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi isimler de yine takipçi açısından milyonlara ulaşabiliyor.

Almanya’nın yıl sonuna kadar hesapların kapatılmaması durumunda nasıl bir yol izleyeceğine dair henüz net bir görüş bulunmuyor. Bununla birlikte Almanya özelinde alınacak bu kararın diğer Avrupa ülkelerine de yansıyıp yansımayacağı şimdilik meçhul.