Bir süredir Fujitsu’ya yönelik bir veri ihlali yaşandığı iddiası sektörle ilgili haber sitelerinde kendini gösteriyordu. Konu, Japonya’daki resmi kurumlarca da doğrulandı.

Veri ihlalleri günümüzde pek çok şirketin ve resmi kurumun sıkça karşılaştığı bir olay haline geldi. Bir süredir Fujitsu ile ilgili çıkan bazı söylentiler dün Japonya’daki yetkililer tarafından da doğrulandı. Fujitsu’nun yaptığı açıklamaya göre ProjectWEB isimli bir çalışmaya yönelik bir yetkisiz erişim tespit edildi. Saldırganların, proje özelindeki bilgilerin bir kısmını çaldığı belirtilirken Fujitsu yönetimi saldırıdan etkilenenlerden özür diledi ve projeyi askıya aldığını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak resmi makamlarla yakın işbirliği içinde olduklarını ifade eden Fujitsu yetkilileri, saldırının kapsamını ve nedenlerini araştırmaya devam edeceğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan resmi kurumlardan biri de Japonya Dışişleri Bakanlığı oldu. Fujitsu Limited’in, Bakanlığın sistemlerini yöneten ve işleten tedarikçi olduğu belirtilen açıklamada, ProjectWeb’in, dijital devlet uygulamaları kapsamında hazırlıkları süren bir çalışma olduğuna da yer verildi.

Açıklamada ayrıca saldırıdan etkilenerek bilgileri çalınmış olabilecek kişilerle iletişime geçildiği ifadesi de kullanılırken kullanılan diğer sistemlerle ilgili bir olumsuz durum olmadığına da değinildi.

Diğer yandan konuyla ilgili resmi açıklamada bulunan Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı ise hem bakanlık personeli hem de dışarıdaki kişilere ait 76 bin e-posta adresinin sızdırılmış olabileceğini belirtti. Bakanlığın mevcut sistemlerine izinsiz bir erişim yaşanmadığı da açıklamada ifade edildi.