Sigorta sektörünün önde gelen şirketlerinden AXA, Fransa’da kamu yönetiminin fidye yazılım ödemeleriyle ilgili açıklamasının ardından poliçelerden bu seçeneği çıkartacağını açıkladı.

Fidye yazılımıyla ilgili pek çok uzman bir saldırı yaşanması durumunda fidye ödemesinin yapılmaması yönünde tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyelerden biri, Paris’te düzenlenen bir toplantada Fransız hukuk ve siber güvenlik yetkilileri tarafından gerçekleşti. Bu açıklamanın ardından AXA yönetimi, ülkede fidye yazılımı suçlarıyla ilgili ödemelere yönelik tazminatları içeren poliçelerden vazgeçtiğini açıkladı. Security Week’in Associated Press’in haberine dayanarak verdiği bilgiye göre şirket, bu tip poliçeleri askıya aldığını duyurdu.

Siber güvenlik şirketi Emsisoft’un raporuna göre Fransa’da yalnızca okullar ve yönetimlerin fidye yazılımı kaynaklı zararlaı 5,5 milyar doların üzerinde. Bu uygulamanın şimdilik sadece Fransa’daki poliçeleri kapsadığı da haberde verilen detaylar arasında yer alıyor.

Diğer şirketlerin tavrı bekleniyor

Fidye yazılımı saldırılarında fidye ödenmemesi sadece Fransa’nın değil, diğer ülkelerin de gündeminde. Örneğin geçen hafta ABD’de Beyaz Saray yönetimine sunulan 81 sayfalık acil eylem planında fidye yazılımının suçluları daha da zenginleştirmeye ve terörizm dahil daha fazla suçu körüklediği belirtiliyor. ABD yönetimi, fidye yazılımı saldırılarını ulusal güvenlik tehdidi olarak kabul ediyor ve ilgili siber güvenlik yatırımını yapamayacak durumda olan yerel yönetimler için mali yardım öneriliyor.

ABD merkezli siber sigorta şirketi Resilience’in CCO’su (Chief Claims Officer) Michael Phillips, AXA Fransa’nın kararının sektörde devam eden karmaşıklığı vurguladığını belirtmekle birlikte ABD’deki sigorta şirketlerinin de benzer kısıtlamalar uygulama ihtimalini zayıf görüyor. Philips bununla birlikte son dönemde sigorta müşterilerinin siber güvenlik konusunda daha titiz davrandığını da sözlerine ekliyor.