Yapay zeka temelli çözümüyle kara para aklama ve çevrimiçi finansal dolandırıcılıkla mücadele eden Feedzai, aldığı yeni yatırımla değerini 1 milyar doların üzerine taşıdı.

Bankacılık sektörünün internet ve mobil bankacılıktan çok daha büyük bir dönüşümün içinde olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Şubesiz bankacılığın artık alt hizmet alanlarından biri haline gelmeye başladığı günümüzde, yalnızca dijital banka olarak faaliyet gösteren kurumların sayısı da hızla artıyor.

Bu durum, beraberinde siber saldırganların bu alana yönelmesini de getirmekte. İşte dijital finans dünyasını korumak için yola çıkan şirketlerden biri olan Feedzai, makine öğrenmesi temelli yapay zeka çözümüyle bankalara kara para aklama girişimleri ya da çevrimiçi finansal dolandırıcılıkla mücadele konularında destek veriyor.

Şirketin odaklandığı alanın hızlı bir şekilde büyümesi, beraberinde yatırımcıların da iştahını artırmışa benziyor. Yaptığı açıklamayla 200 milyon dolarlık bir büyüme yatırımı topladığını duyuran Feedzai, bu yatırımla değerini 1 milyar USD’nin üzerine taşımış oldu.

2011 yılında kurulan şirket ABD dışında İngiltere, Avustralya, Hong Kong ve kurucularının da etkisiyle Portekiz’de ofisleri bulunuyor. Şirketin CEO’su Nuno Sebastiao, yatırım duyurusu için hazırladığı yazıda yeni yatırımın özellikle bulut platformlarını geliştirmek için kullanılacağını ifade ediyor. Risk yaşam döngüsünün tamamına odaklanma noktasında artık daha güçlü olduklarını belirten Sebastiao, Kuzey Amerika ve Avrupa dışında Orta Doğu, Afrika, Asya Pasifik ve Latin Amerika bölgelerinde yeni müşterilere ulaşmak istediklerini kaydediyor. Halen müşterileri arasında Citigroup (Citi Ventures da eski yatırımcıları arasında), Fiserv, Banco Santander gibi büyük kurumlar bulunuyor. Şirket, Kuzey Amerika’daki en büyük beş bankadan dördüne, Fortune 500 şirketlerinin %80’ine ve ABD’de 150 milyondan fazla bireysel ve ticari vergi mükellefine doğrudan ve dolaylı hizmet sunuyor.