Juniper Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre e-ticaret sektörü ciddi sahtekarlık sorunlarıyla karşı karşıya. Sektörün kaybının 2021 sonunda 20 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Pandemi döneminin yükselen yıldızı e-ticaret sektörü kazanımlarının bir kısmını geri vermek zorunda kalabilir. Juniper Research tarafından yapılan bir çalışma, sektörün karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan birinin dolandırıcılık olduğunu gösterdi. Hazırlanan rapora göre 2020’de sektörün dolandırıcılık kaynaklı kayıpları 17.5 milyar doları bulmuştu. 2021 sonunda ise yüzde 18’lik artışla 20 milyar doları geçeceği öngörülüyor.

Fighting Online Payment Fraud in 2021 başlıklı araştırma, bu sorunu giderme noktasında yapay zeka kullanımına da dikkat çekiyor. Sektör şirketlerinin dolandırıcılığı önleme stratejilerini güçlendirme ya da yenileme yoluna gitmesi gerektiği ifade edilirken, yapay zekanın, kullanıcı deneyimini inceleyerek davranışsal biyometriyi mümkün kılabileceği, böylece potansiyel kayıpları azaltabileceğine de değiniliyor.

Araştırmanın ortak yazarı Susan Morrow, sektörde yaşanan yoğun rekabetin güvenlik süreçlerine negatif bir etkisi olduğuna da dikkat çekiyor. Morrow’a göre daha fazla güvenlik önlemiyle ilgili  kullanıcıların ikna edilmesi gerekiyor çünkü tüketicilerin önlemleri aşırı bularak alışverişten vazgeçme ya da sepet miktarını azaltma ihtimalleri bulunuyor.

En fazla kayıp Çin’de yaşanacak

Juniper Research’ün araştrımasında sektördeki en büyük kaybın Çin’de olacağı da öngörülüyor. Ülkenin, 2025’te küresel çaptaki e-ticaret dolandırıcılığı kayıplarının yüzde 40’tan fazlasının yaşanacağı yer olacağı ve 12 milyar dolardan fazla bir kaybın oluşacağı tahmin ediliyor. Rapor analistleri, bu durumun önüne geçmek için Çin merkezli e-ticaret şirketlerinin bugünden dolandırıcılık önleme tedbirlerine yatırım yapmaları gerektiğini, aksi takdirde düşük kar marjlarıyla çalışan bu şirketlerin daha kırılgan hale gelebileceğini ifade ediyor.