Siber güvenliğin uluslararası diplomasideki etkisi artıyor. ABD ve AB’nin Rusya’daki siber saldırganlara karşı önlem aldığını açıklamasının ardından Rusya’dan yanıt gecikmedi.

Rusya Siber Tehditlere Müdahale Merkezi Başkan Yardımcısı Nikolay Muraşov, Moskova’nın ABD’de Rusya’ya yönelik siber saldırı planları ile ilgili haberlerin ardından gerekli koruyucu önlemleri aldığını belirtti.

Rusya’nın resmi haber platformu Sputnik tarafından yayınlanan haber tam olarak yukarıdaki ifadeyle başlıyor. Habere göre Muraşov, ABD’nin Rusya’ya karşı bir dizi siber saldırı planladığı iddiasının yer aldığı New York Times haberinin ardından gerekli koruyucu önlemleri aldıklarını belirtti.

Öncelikli odak noktalarının kritik enformasyon altyapıları olduğun belirten Muraşov, söz konusu altyapının güvenliğini güçlendirecek önlemleri sürekli olarak aldıklarını kaydederken, bu önlemler kapsamında ilgili tesislerin sahiplerine güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesiyle ilgili önerilerini ilettiklerini ifade etti.

Navalnıy faktörü

Rusya Siber Tehditlere Müdahale Merkezi’nde görevli uzmanların Rus blog yazarı Aleksey Navalnıy yanlılarının düzenledikleri gösteriler sırasında Rusya’daki devlet kurumlarının sitelerine yönelik bir dizi siber saldırıların yapıldığını saptadıklarına dikkat çeken Muraşov, şunları söyledi:

“DDoS saldırılar aşırılık yanlısı amaçlar için de kullanılıyordu. Örneğin Navalnıy’a destek amacıyla düzenlenen izinsiz protestolar döneminde Rusya Federasyonu kurumlarının resmi bilgi kaynaklarına bu tür bilgisayar saldırılarının sayısında artış kaydedilmişti”.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Başsavcılık ve Rusya Ulusal Muhafızlar Birliği (Rosgvardiya) sitelerinin korsan saldırılara maruz kaldığını aktaran yetkili, “Saldırıların yapıldığı kaynakların diğer ülkelerin yanı sıra ABD’de de bulunduğu tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Saldırıların farklı günlerde aynı senaryoya göre gerçekleştirildiğinin altını çizen Muraşov, “Yetkisiz erişim sağlandıktan sonra, Navalnıy’ın bir fotoğrafı ve saldırının kendisine destek amacıyla gerçekleştirildiğini belirten bir mesaj gönderiliyordu. Saldırılar Fransa ve Almanya’da bulunan IP adreslerinden gerçekleştirildi” diye konuştu. Maraşov açıklamasında ayrıca geçen yıl COVID-19 aşı geliştiricilerine yönelik siber saldırılar tespit ettiklerini, bilgisayar korsanlarının ana hedeflerinde kredi ve finans kuruluşlarının değil, devlet iktidar kurumlarının ve endüstriyel tesislerin bulunduğunu da vurguladı.

Sputnik Türkiye’nin Türkçe olarak aktardığı haberin orijinaline bu linkten ulaşabilirsiniz.

Photo by Jaunt and Joy on Unsplash