ABD merkezli operatör T-Mobile, siber saldırı sonucu 5,3 milyon müşterisinin daha verilerinin çalındığını açıkladı. Şirketin uğradığı siber saldırıdan etkilenen müşteri sayısı, 40 milyonu potansiyel ya da eski olan müşterileri de hesaba katınca, 53 milyona ulaştı.

Neden önemli? Ülkenin en büyük üçüncü kablosuz operatörü olan T-Mobile, söz konusu saldırı sonrası bilgisayar korsanlarının müşterilerin ad ve soyadları, doğum tarihleri, sosyal güvenlik numaraları ve ehliyet bilgilerine eriştiğini belirtti. Öte yandan şirket, kullanıcıların kredi kartı bilgileri gibi finansal bilgilerin çalınmasıyla ilgili herhangi bir kanıt bulunmadığını da ekledi.

Ne olmuştu?

2018 yılında şirket, 77 milyon müşterisinin yaklaşık %3’ünü etkileyebilecek olası bir güvenlik ihlali hakkında bilgi vermişti. Vanderbilt Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi profesörü olan Doug Schmidt ise T-Mobile’ın son 4 yılda 6 veri ihlali yaşadığını belirtti.

Şimdi ne olacak? ABD Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) ihlallerle ilgili bir soruşturma başlatmasına rağmen şirketin sistemlerine yönelik siber saldırıların devam etmesi üzerine bazı T-Mobile müşterileri Seattle federal mahkemesinde şirkete, kimlik hırsızlığı riskine maruz bırakıldıkları gerekçesiyle tazminat davası açtı.