Eski bir United Airlines çalışanı, yolculara ait kredi kartı bilgilerini kopyalayarak aralarında Türk Hava Yolları’nın da olduğu pek çok yerde harcama yapmaktan hapse mahkum oldu.

2018 – 2019 yılları arasında Manchester – Boston Bölgesel Havalimanı’nda müşteri hizmetleri temsilcisi olarak çalışan Hayder Lefta, çıkarıldığı mahkeme tarafından suçlu bulundu. Infosecurity Magazine’in haberine göre eski bir United Airlines çalışanı olan Lefta, havalimanında müşterilerle ilgilenirken kredi kartlarının bir kopyasını çıkarmayı da ihmal etmedi.

Ele geçirdiği bilgilerle kart sahiplerinin izni olmaksızın hem kendisi hem de arkadaşları için uçak bileti alma ve otellerde konaklama gibi pek çok harcama yapan Lefta’nın suç dosyasındaki detaylar arasında Türk Hava Yolları da bulunuyor. 2.657 dolar ve 1.488 dolarlık iki ayrı harcamayla bilet alan Lefta’nın harcamaları arasında Domino’s Pizza’dan verilmiş 112 dolarlık bir sipariş de yer alıyor.

30 bin dolardan fazla harcama

Konuyla ilgili araştırma yapan müfettişlerin hazırladığı rapora göre Lefta çalıntı kredi kartlarıyla 31.500 doların üzerinde bir harcama gerçekleştirmiş. Polisin Ocak 2019’da havalimanında çalışırken yakalayıp gözaltına aldığı Lefta 10 ay hapis cezasına çarptırılırken, mağdurlara da 75 bin dolarlık bir tazminat ödemesine karar verilmiş.

Bu tür vakalar kredi kartlarında Türkiye’de aktif olarak kullanılan SMS vb. doğrulama yöntemlerinin önemini de ortaya koyuyor. Eğer Lefta muhtemelen Türkiye’de bir havalimanında çalışıyor olsaydı bu harcamalar anında kart sahiplerine bildirim olarak ulaşacak ve işlem gerçekleşmeyecekti.