Tarım sektörü dijitalleşme yolunda ilerliyor, bu gerçekten yola çıkan Kanada hükümeti, tarımda siber güvenlik önlemleri için özel bir bütçe ayırdı.

Kısa süre önce dünyanın önde gelen traktör üreticilerinden John Deere, ABD’deki üretim tesislerinin içinde ve yakın bölgede kullanmak için tıpkı bir telekom operatörü gibi bölgesel 5G lisansları almıştı. Toplam beş lisans için 550 bin dolarlık bir yatırım yapan şirket, bu lisanslar ile fabrikalarının içindeki cihaz ve ekipmanları daha etkin bir şekilde yönetmek ve ürünlerinin yakın bölgedeki alanlarda kullanımını daha verimli hale getirmeyi hedefliyor. 4G için de benzer bir çalışma yapan şirket, GPS üzerinden traktörlerin takibi gibi uygulamalara imza atmıştı. Yeni 5G yatırımı ise otonom traktörlere geçişi hızlandıracağa benziyor.

Siber korsanların patatesle ne işi olabilir?

Tarımda teknoloji kullanımı elbette John Deere ile sınırlı değil. Bölgesel hava durumu takibi ile tarladan daha fazla verim alma Türkiye dahil pek çok ülkede kullanılan bir yöntem. Bununla birlikte büyük çiftliklerin tedarikçi rollerinden ötürü Blockchain ile tedarik zinciri takibinde de yine teknolojik çözümler ön planda.

Tüm bunlar tarım sektörünün de tıpkı üretim ya da perakende gibi dijital altyapılar ile güçlendirilmesi anlamına geliyor. Dijital altyapılar içinse siber güvenlik risklerine karşı önlem alınmak durumunda ve Kanada hükümeti de bu gerçekten hareketle tarım sektöründeki siber güvenlik yatırımları için 500 bin dolarlık bir fon ayırdığını açıkladı.

Kanada Kamu Güvenliği ve Acil Durumlara Hazırlık Bakanı Bill Blair tarafından yapılan açıklamaya göre bu tutar, ülkedeki tarımsal siber güvenlik altyapısı için hazırlanan proje için kullanılacak. Hem mevcut ve kurulacak altyapı hem de çiftçilerin siber güvenlik farkındalığı için çalışmaların dahil edildiği projeyi Community Safety Knowloedge Alliance isimli, kâr amacı gütmeyen bir kurum yönetecek.

Kanada’nın, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi kapsamında Ağustos 2019’da başlatılan Siber Güvenlik İşbirliği Programı dahilinde 2024 sonuna kadar 10 milyon doların üzerinde bir fon ayrılmış durumda.