Cloud Security Alliance ve ISACA tarafından başlatılan yeni sertifikasyon programı, uzaktan çalışma uygulamalarının yaygınlaşma hızını arttırdığı şu dönemde katılımcılara yeni yetkinlikler kazandırıyor.

Uluslararası geçerliliğe sahip sertifikasyon programları hemen her sektör için var. Ancak bunların iş dünyasında geçerli olanlarına baktığımızda çeşitli şirketler tarafından sunulan programlar olduğu dikkat çekiyor. BT sektörü için de geçerli olan bu durumda siber güvenlik için yeni bir istisna ortaya çıktı.

Bulut Güvenliği Birliği (Cloud Security Alliance – CSA) ve ISACA işbirliğinde geliştirilen program, bulut platformlarının daha da önem kazandığı günümüzde etkili bir program olacağa benziyor.

Tam adı “Certificate of Cloud Auditing Knowledge (CCAK)” olan program, hem BT hem de güvenlik uzmanlarını, bulut sistemlerini değerlendirme aşamalarında doğru kontrollerin uygulandığından emin olmaları için gerekli bilgilerle donatmayı hedefliyor. Sektör profesyonelleri için çevrimiçi ve katılımcılara göre ayarlanabilen programda iki günlük sanal kurs dahil olmak üzere çeşitli çalışma ve sınava hazırlık seçenekleri bulunuyor.

Sektörün ilk uluslararası geçerliliğe sahip “bulut denetim sertifikası” olarak tanıtılan programın sunduğu avantajlar arasında katılımcıları yeni bilgilerle donatmak dışında, ISACA’nın ANSI onaylı sertifilarını tamamlaması da bulunuyor.

Yeni program kimlere hitap ediyor?

Hazırlanan tanıtım sayfasına baktığımızda sertifikanın sadece teknik yeteriliğe sahip olanları hedeflemediği görülüyor. Bu listede siber güvenlik liderleri ya da mimarları dışında iç ve dış denetçiler, uyumluluk yöneticileri, üçüncü taraf denetçiler, iş ortakları program yöneticileri, tedarik yöneticileri ile güvenlik ve gizlilik danışmanları da bulunuyor.

Bununla birlikte CCAK sertifikasının diğer BT ve siber güvenlik temalarının yerine geçen değil, tamamlayıcı olduğu da belirtilyor. Diğer yandan bulut servisleri pazarının 2024 yılında 660 milyar doları geçeceğinin öngörülmesi ve 2016 – 2019 yılları arasında sadece ABD’de bu alandaki iş olanaklarının %107 artmış olması sertifikaya ilginin olacağını şimdiden kanıtlıyor.

Henüz sektör için yeni bir sertifikasyon olan CCAK ile ilgili geçtiğimiz günlerde ISACA İstanbul ve CSA Türkiye tarafından bir tanıtım etkinliği de düzenlendi. CSA Türkiye Başkanı Murat Lostar ve ISACA İstanbul Başkanı Cem Ergül’ün katıldığı etkinliğin videosunu aşağıda bulabilirsiniz.