Siber suçluların bulunduğu platformlarda yoğun reklamlarıyla adını duyuran DoubleVPN’e dünyanın farklı ülkelerindeki kolluk kuvvetlerinin ortak operasyonuyla el konuldu.

Hollanda’dan polis teşkilatı ve Ulusal Savcılık Ofisi, Almanya’dan Bundeskriminalamt ve Frankfurt Başsavcılığı Siber Suç Merkezi, Birleşik Krallık’tan NCA, Kanada’dan Kraliyet Atlı Polisi, ABD’den FBI, ABD Gizli Servisi ve Adalet Bakanlığı, İsveç’ten polis teşkilatı ve Åklagarmyndigheten Savcılık Kurumu, İtalya’dan polis teşkilatı ve Milano Cumhuriyet Başsavcılığı, Bulgaristan’dan İçişleri Bakanlığı Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü, İsviçre’den Ticino Kantonu Polis Teşkilatı ve Ticino Savcılığı, Europol Avrupa Siber Suç Merkezi (EC3) ve Eurojust. Toplam 9 ülke ile AB kurumları Europol ve Eurojust’ın ortak düzenlediği bir operasyon, siber suçlarla mücadele konusunda önemli bir gelişme sağlamış olabilir.

Özellikle son dönemde artan fidye yazılımları ve arkasındaki grupların faaliyetlerini engellemeye yönelik bu operasyonda, siber suç forumlarında reklamlarıyla sıklıkla karşılaşılan DoubleVPN’in hem alan adı hem de sunucu altyapısı kontrol altına alındı.

Hollanda Ulusal Polisi (Politie) tarafından yönetilen operasyon ile DoubleVPN’in hizmetleri tamamen sona erdirilmiş oldu.

Operasyonun uluslararası nitelikte olmasının ardında ise DoubleVPN’in sunucularının dünya geneline yayılmış olması belirtildi. Alan adının kontrolünü ele alan polis yetkilileri, ana sayfaya “BU ALAN ADI ELE GEÇİRİLMİŞTİR” ifadesinin yer aldığı yeni bir sayfa yerleştirirken kullanılan renklerin siber suçluların kullandığı tonlarda olması da dikkat çekti.

Europol tarafından yapılan açıklamada, DoubleVPN’in fidye yazılım operatörlerinin ve kimlik avı dolandırıcılarının konumlarını ve kimliklerini maskelemek için hem Rusça hem de İngilizce konuşulan yeraltı siber suç forumlarında yoğun bir şekilde reklamı yapıldığı belirtilirken, sunulan hizmetin ‘müşterilere’ tek, çift, üçlü hatta dörtlü VPN bağlantıları sunarak yüksek düzeyde anonimlik sağladığını iddia ettiği de kaydedildi.

Operasyon için 30’dan fazla koordinasyon toplantısı ve 4 çalıştay düzenlendi

Operasyonun global ve büyük yapısı ön hazırlığın da uzun çalışmalara sahne olmasına yol açmış durumda. Yapılan açıklamaya göre hazırlık süresince 30’un üzerinde koordinasyon toplantısı ve 4 özel çalıştay gerçekleştirildi. Europol’ün yetkili kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlamak için sanal bir komuta merkezi kurduğu da ifade edildi.

“Suç VPN’lerinin altın çağı sona erdi”

Başlıktaki bu iddialı söz Europol EC3 Başkanı Edvardas Šileris’e ait. Šileris, kolluk kuvvetlerinin birlikte çalıştığında çok daha etkili olduğunu belirtirken suç VPN’lerinin altın çağının sona erdiğini de belirtti ve ekledi: “Uluslararası ortaklarımızla birlikte bu mesajı yüksek sesle ve net bir şekilde iletmeye kararlıyız!”