Birleşik Krallık Yönetimi’nin Ulusal Siber Güvenlik Strateji Belgesi’nde ye alan siber güvenlik birliği, 16 kurucu üye ve “UK Cyber Security Alliance” ismiyle çalışmalarına başladı.

2016 yılında fikir olarak ortaya çıkan ve 2018’de projelendirilerek ön hazırlıklarına başlanan Birleşik Krallık Siber Güvenlik Konseyi 31 Mart itibariyle resmen çalışmalarına başladı. Aralarında (ISC)2, ISACA, CIISEC, CREST ve techUK gibi kurumların da olduğu 16 kurucu üyeyle çalışmalarına başlayacak konseyin amaçları arasında siber güvenlik yetkinlikleri ve eğitimiyle ilgili diğer kurumları destekleme, siber güvenlik kariyer yollarını tanımlamak için ek araçlar ve kaynaklar sağlama ve sektörün sesi olmak bulunuyor.

ISC(2) gibi kuruluşları tamamlamak ve desteklemek için çalışmalar yürüteceği belirtilen Konseyi Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin (NCSC) gibi teknik konulara da odaklanmayacak. İlgili yapılar arasında bir çeşit köprü ve destek noktası gibi konumlanan Konsey’in özellikle eğitim, öğretim ve beceri geliştirmeye odaklanacağı belirtiliyor. Konsey bununla birlikte siber güvenlik sektörüne düşünce liderliği, kariyer yönlendirme araçları  ve diğer eğitim kaynakları sunacak, bununla birlikte hükümeti, endüstriyi ve akademik birimleri etkilemeye yardımcı olmanın yanında sektöre girmek isteyenler için bağımsız bir bilgi kaynağı da olacak.

Sektöre yönelik farkındalığı artırmak ve meslekte mükemmelliyetçiliğe ulaşmak için çalışmalar yürütecek olan konsey dört temel üzerinde şekillendirilmiş.

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Profesyonel gelişim | Siber güvenlik mesleğinde çalışan veya çalışmak isteyenlerin mesleki gelişimi desteklenecek. İşverenler ve bireyler, beceriler, gelişim ve tanınma konularında kariyerlerini yönlendiren kararlar alırken Konsey’den destek alabilecek.

Yeni nesiller için siber güvenlik ve çeşitlilik | Konsey, siber güvenliği her yaştan insan için çekici ve ödüllendirici bir kariyer seçeneği olarak konumlandırmayı hedefliyor.

Profesyonel etik | Konsey’in merkezinde, katılımcı kuruluşların yanı sıra bireysel profesyonellerin de uyması gereken etik kurallar bulunuyor. Bu kurallar, siber güvenlik sektöründeki tüm katılımcılara rehberlik eden ilkelerden oluşuyor.

Düşünce liderliği | Konsey, uzman bir organ olarak hükümet politikalarını düzenleme ve geliştirme noktasında iletişim kuracak, bilgilendirme ve tavsiyelerde bulunacak.

Konsey, faaliyetleri sırasında Birleşik Krallık yönetiminin belirlediği Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi’nin amaçlarını desteklemek için çalışacak. Bu amaçlar arasında ülkeyi çevrimiçi yaşamak ve çalışmak için en güvenli yer haline getirme ve Birleşik Krallık’ın küresel siber güvenlik yetkinliğini mükemmelliyet merkezi olarak konumlandırma bulunuyor.