İsveç’te Halk Sağlığı Kurumu tarafından yönetilen Bulaşıcı Hastalıklar Veritabanı, izinsiz erişim nedeniyle geçici olarak devre dışı bırakıldı.

Dünyanın hemen her ülkesi siber saldırılar nedeniyle sıkıntı yaşıyor. İsveç’in de bir istisna olmadığı geçen hafta yaşanan bir saldırı ve etkileriyle ortaya çıktı. Ülkenin bulaşıcı hastalıklar veritabanı, fark edilen izinsiz erişim nedeniyle geçici olarak erişime kapatıldı.

Veritabanını yöneten İsveç Halk Sağlığı Kurumu “Folkhälsomyndigheten” tarafından yapılan açıklamaya göre bu durumun en önemli etkilerinden biri COVID-19 istatistiklerinin raporlanmasının da kesintiye uğramış olması.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun global siber güvenlik haber platformlarına verdiği bilgiye göre olay İsveç Veri Koruma Kurumu ile de paylaşıldı. Saldırının bir fidye yazılım talebi içerip içermediği belirtilmemekle birlikte, Healthcare Info Security’deki habere göre kritik verilere erişilip erişilemediğine yönelik araştırma devam ediyor ve henüz bu tip bir durumun gerçekleştiğine dair bir delile ulaşılabilmiş değil.

İsveç sağlık sektörü ilk kez hedefte değil

Bu olay, İsveç’teki ilk sağlık temalı siber saldırı değil. Birkaç ay önce İsveç merkezli onkoloji sistemleri firması Elekta’ya yönelik bir saldırı gerçekleşmiş ve şirket, bulut tabanlı sistemlerini devre dışı bırakmak zorunda kalırken şirketin ABD dahil pek çok ülkedeki müşterileri bu saldırı nedeniyle çalışmalara ara vermek zorunda kalmıştı.