2019’da yakalanan ve 100’den fazla ABD şirketine saldırı düzenleyip milyonlarca kredi ve banka kartı numarasını ele geçiren bilgisayar korsanı 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın son dönemde siber güvenlik üzerine fazla mesai yaptığını söylemek mümkün. Geçen hafta Rusya’daki bazı şirketlere yaptırım kararı alan ABD yönetimi, bu kez 2018’de 100’ün üzerinde ABD şirketini hack’leyerek milyonlarca kredi kartı ve banka kartı numarasını ele geçiren Ukraynalı bilgisayar korsanını 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

FIN7 Hacking Group üyesi olduğu belirtilen Fedir Hladyr 2019 yılında Almanya’da yakalanmış, bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık yapmak için komplo kurmaktan suçlandığı Seattle’a iade edilmişti.

İngiltere, Avustralya ve Fransa’daki sistemler de hedefteydi

Davaya bakan Savcı Tessa Gorman, yaptığı açıklamada Hladyr’in bağlı olduğu örgütün iş birimleri ve ekipler halinde örgütlenmiş 70’in üzerinde üyesi olduğunu belirtirken, Hladyr’in tüm saldırılardaki ortak suçlu olduğunu da ifade etti. Başsavcı Yardımcısı Nicholas McQuaid’in açıklamasında ise sanık ve komplocuların milyonlarca finansal hesabı tehlikeye attığı ve ABD ekonomisine 1 milyar dolardan fazla zarar verdiği bilgisi yer aldı.

ABD dışında İngiltere, Avustralya ve Fransa’daki bilgisayar ağlarını da hedef aldığı kaydedilen açıklamada, yalnızca ABD’de 3 bin 600’den fazla iş yerindeki 6 bin 500’ün üzerinde satış noktası terminalinden 20 milyondan fazla müşteri kartı kaydı çalındığııa vurgu yapıldı.