Siber güvenlik sektörünün yetişmiş personel açığı olduğı bir gerçek. Peki eğitime başlamak için 5 yaş iyi midir?

BlackBerry’nin bir mobil platform şirketinden siber güvenlik şirketine evrildiğini şirketi takip edenler zaten biliyordur. Kurulduğu günden bu yana odağında güvenlik olan şirket, bu yaklaşımını şu sıra otonom sürüşe sahip araçların siber güvenliği, kurumsal iletişim platformlarının güvenliği vb. konularda göstermeye devam ediyor.

Her ne kadar Türkiye pazarından çekilmiş olsa ve mobil telefon üretimi defterini kapattığı için bilinirliği azalsa da BlackBerry bildiği yolda, yani güvenlikte ilerlemeye devam ediyor. Şirketin Kanada’da Girl Guides of Canada-Guides du Canada (GGC) ile gerçekleştirdiği siber güvenlik eğitimleri, kız çocuklarını da dahil etmesiyle 8 Mart’ın anlam ve önemine vurgu yapıyor.

5 – 18 yaş arası kızlar siber güvenlik uzmanı olmak için yetiştiriliyor

İlk olarak Kasım 2019’da duyurulan ve kızlara siber güvenlik sektöründe daha erken farkındalık hedefiyle oluşturulan eğitim programı yaklaşık 6 aylık dönemde 5 binden fazla kızın eğitilmesini sağlamış. 5 – 18 yaş aralığındaki kızlar, kendi yaş gruplarına uygun aldıkları siber güvenlik eğitimleriyle “Digital Defenders” rozeti kazanmaya hak kazanmış.

Eğitimi alan kızlar bilgisayarların nasıl çalıştığının ötesinde verilerin nasıl dolaştığı, bilgisayar korsanlığının ne anlama geldiğini, siber güvenliğin koruma katmanlarını öğrenme olanağı elde etmiş durumda. Program, küçük çocukları da kapsadığı için oyunlaştırma yoluyla eğitim yaygın olarak kullanılmış. Örneğin şifrelemeyi anlayabilmeleri için boyama kitabı benzeri bir renk karıştırma görevini yapmak, farklı kötü amaçlı yazılım türlerinin bilgisayarlara nasıl bulaştığını anlayabilmek için buna uygun oyunlar oynamak eğitim programının detayları arasında yer alıyor. Programla öğretilenler arasında bir firewall’un bilgisayarları nasıl koruduğu, yapay zekanın nasıl tehditleri önceden öngörebildiği gibi konular da var.

BlackBerry başkan yardımcılarından Sarah Tatsis, Digital Defenders programının kızların siber güvenlik becerilerini geliştirmelerine olanak tanıdığına dikkat çekiyor. COVID-19 nedeniyle artan siber güvenlik uzmanı açığına dikkat çeken Tatsis, bu programla henüz genç yaşta siber güvenlik farkındalığı oluşturduklarına işaret ediyor.