Alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Chanel, yaşadığı veri ihlali nedeniyle müşterilerinden özür diledi.

COVID-19 pandemisiyle geçen neredeyse 1,5 yıllık dönemde siber saldırganların başta sağlık ve eğitim olmak üzere çeşitli sektörlere odaklandığını gördük. Bu akım devam etmekle birlikte aşı sonrası normalleşme saldırganların yeni hedefler aradığını da gösteriyor. Tıpkı ürettiği parfüm ve giysiler başta olmak üzere çeşitli ürünleriyle adını lüks markalar arasına yazdıran Chanel gibi.

Cybersecurity Insiders’ın haberine göre şirketin Kore’deki müşterilerini etkileyen veri ihlali 8 Ağustos 2021’de gerçekleşti. Bulut tabanlı bir veri depolama firmasına yapılan siber saldırıdan kaynaklandığı belirtilen haberde müşterilere ait isim, doğum tarihi, cinsiyet, parola, telefon numaraları ile alışveriş ve ödeme geçmişine ait bilgiler sızdırıldı.

Chanel Kore, özür metninde bu tip olayların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alacağını belirtirken, Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı bilgilendirilerek Kore Kişisel Bilgi Koruma Komisyonu (PIPC) sürece dahil edildi.

Toplam kaç müşterinin etkilendiğine dair ayrıntıların soruşturma tamamlanana kadar açıklanmayacağı kaydedilen haberde markaya ait ürünlerin yüksek tutarlı olması nedeniyle ciddi bir tazminat yüküyle karşılaşabileceği de kaydediliyor.