Bir süre önce Volkswagen Grubu’nun ABD’deki operasyonlarıyla gündeme gelen müşteri kayıtları veri ihlalinin benzeri bu kez Mercedes’te yaşandı.

Otomotiv sektörü için müşteri bilgileri belki de pek çok sektörden daha önemli. Bilgisini paylaşan potansiyel müşterilerin gerçek müşteriye dönüşmesi için yapılan pazarlama çalışmaları bir yana, mevcut müşterilerin memnuniyet oranları da veri ihlali vakalarıyla ciddi oranda etkilenebiliyor.

Kısa bir süre önce Volkswagen Grubu’nun ABD’deki operasyonlarında yaşanan bir veri ihlalinde yaklaşık 3,5 milyon kişiye ait bilgiler açığa çıkmış, 90 bin kadar müşterinin ise daha kapsamlı bilgilerine ulaşılmıştı. Bu vakanın bir benzeri, bu kez çok daha düşük bir müşteri ile Mercedes’te yaşandı.

Mercedes-Benz USA tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 11 Haziran’da bir vendor şirkete veri ihlali olayına dair bilgi verdi. İlgili firmayla ilgili devam eden bir araştırma kapsamında Mercedes’in bazı müşterilerine ait verilerin etkilendiği bilgisi verilirken, etkilenen müşteri sayısının yaklaşık 1000 kişiyle sınırlı olduğu kaydedildi.

1 Ocak 2014 ile 19 Haziran 2017 tarihleri arasında bayilere ve Mercedes-Benz’in internet sitesine gelen müşterileri kapsayan vakada bu kişilere ait, müşterilerin kendisi tarafından bildirilen kredi notları açığa çıkan veriler olarak ifade edildi. Bununla birlikte çok az sayıda müşteriye ait sürücü belgesi numarası, sosyal güvenlik numarası, kredi kartı bilgisi ve doğum tarihleri de açığa çıktı.

Mercedes-Benz USA, yürütülen soruşturmanın, yaklaşık 1,6 milyon kaydın incelendiği bir araştırmanın bir parçası olduğunu açıkladı. Bu kapsamda yaklaşık 1000 müşterinin tespit edildiğini belirten şirket, bu kişilere ulaşarak konu hakkında bilgilendirme yapmaya başladığını da açıkladı.