İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, Ulusal Evcil Hayvan Günü öncesinde parolaların evcil hayvan isimleri olmaması gerektiğine dair uyarıda bulundu.

11 Nisan tarihi çeşitli ülkelerde “Evcil Hayvanlar Günü” olarak kutlanıyor. Buna kesinlikle bir itirazımız yok, ancak insanların e-posta dahil tüm parolalarında en fazla evcil hayvanlarının ismini kullanması siber güvenlik açısından ciddi riskler doğurabiliyor.

Bu gerçekten hareketle bir bilinçlendirme uyarısı yapan İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), çeşitli verilerden hareketle parolalarınızı güncelleyin mesajı paylaştı. “Paws-word change recommended on National Pet Day” başlığıyla yayınlanan açıklamada İngilizlerin yüzde 15’inin, parola olarak evcil hayvanlarının ismini kullandığına dikkat çekilirken, bunu yüzde 14 ile aile üyelernin isimleri, yüzde 13 ile önemli bir tarih ve yüzde 6 ile taraftarı olunan spor takımları izlediğine dikkat çekildi.

Kedinize kaç farklı isim koyabilirsiniz?

Evcil hayvan isimlerinin genelde benzer olmasının siber saldırganlara kolayca tahminde bulunabilme avantajı sağladığı belirtilen açıklamada, parolaların rastgele üç kelimeden oluşturulması ve bir internet tarayıcısına kaydedilmesi önerildi.

Bununla birlikte, evcil hayvan isimlerinin dışında kullanıcıların yüzde 6’sı da parola olarak “password” kelimesini kullandığını itiraf etmiş durumda. Bu, yalnızca İngiltere’de milyonlarca kullanıcının hesaplarının sadece deneme – yanılma yoluyla bile ele geçirilebileceği anlamına geliyor.