Kanada’nın önde gelen lojistik firmalarından Canada Post, bir tedarikçisine yönelik saldırı sonrasında 44 kurumsal müşterisiyle ilişkili 950 bin kişiye ait bazı verilerin sızdırıldığını açıkladı.

Veri ihllalleriyle ilgili yeni vakalara dünyanın herhangi bir yerinde rastlamak mümkün. Bunun son örneklerinden biri Kanada’nın önde gelen lojistik kuruluşu Canada Post oldu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, tedarikçisi Commport Communications’a yönelik bir kötü amaçlı yazılım saldırısı sonrasında 44 kurumsal müşteriyle ilişkili yaklaşık 950 bin müşterinin bazı bilgileri ele geçirildi.

Canada Post’a kurumsal müşterileri için gönderi bildirim ve elektronik veri değişimi hizmeti sunan Commport Communications’a yapılan saldırıda ele geçirilen bilgilerin, kargo kolileri üzerinde bulunan isim ve adres gibi bilgileri kapsadığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, olayın Temmuz 2016 – Mart 2019 arasındaki dönemde hizmet alan müşterileri kapsadığı belirtilirken, yüzde 97’lik bir kesimin yalnızca isim ve adres bilgisinin, yüzde 3’lük bir kesimin ise e-posta adresi ve/veya telefon numarası bilgisinin sızdırıldığı ifade edildi. Bununla birlikte olayın herhangi bir finansal bilgi ve süreci etkilemediği de vurgulandı.

Konuyla ilgili hem Commport Communications hem de adli süreç için resmi kurumlarla birlikte çalıştığını belirten Canada Post, etkilenen müşterilerle iletişime geçerek konuyla ilgili destek sunduğunu da kaydetti.