Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, 18 Haziran 2021 tarihinde “Kriptografi Mühendisliğinin Geleceği” isimli özel bir çalıştay gerçekleştiriyor. Etkinliğe dört farklı ülkeden altı araştırmacı da katılacak.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, 18 Haziran 2021 tarihinde “Kriptografi Mühendisliğinin Geleceği” isimli özel bir çalıştay gerçekleştirecek. Çevrimiçi düzenlenecek çalıştay alışılagelen çevrimiçi etkinliklere farklı bir soluk getirerek, 4 farklı ülkeden alanında uzman 6 araştırmacıya uygun 4 farklı saat dilimi baz alınarak gerçekleştirilecek.

Sabancı Üniversitesi’nin kriptografi mühendisliğinin yakın gelecekteki artan rolünü gözeterek düzenlediği “Kriptografi Mühendisliğinin Geleceği” çalıştayında, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Belçika ve Almanya’dan araştırmacılar, sadece bu alandaki en güncel çalışmaları değil aynı zamanda geçmiş deneyimlerini ve gelecek vizyonlarını da paylaşacak.

Derecelendirme kuruluşu olan Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan “Alanlara Göre Dünya Üniversiteler Sıralaması 2021”de Bilgisayar Bilimi alanında sıralamaya giren 827 üniversite arasından 201-250 bandında, Türkiye’den sıralamaya dahil olan üniversiteler arasından birinci olan Sabancı Üniversitesi, bilgisayar bilimi, mühendislik ve teknoloji alanlarındaki uzmanlık ve bilgi birikimini toplumun her kesimi ile paylaşmayı ve bilimi yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Dünyanın önde gelen kriptografi araştırmacıları bir arada

Gerçek hayatta kriptografik teknik ve algoritmalarının yazılım ve donanım uygulamalarının güvenli, hızlı ve verimli bir şekilde hayata geçirilmesinin önünde çok sayıda engel bulunuyor. Bu konuda farkındalık yaratmak ve en son gelişmeleri aktarmak amacıyla planlanan “Kriptografi Mühendisliğinin Geleceği” çalıştayında, dünyanın çeşitli ülkelerinden uzman araştırmacılar kendilerine uygun saat diliminden katıldıkları çalıştayda kriptografi mühendisliğinin dünyadaki gidişatını, kendi akademik çalışmaları ile aktaracak.

Sabancı Üniversitesi’nin internet sitesinden kayıtları alınan 18 Haziran’daki etkinliğin programı ise şu şekilde sıralanıyor:

15:45    Ingrid Verbauwhede, Belçika
              EM (Elektromanyetik) saldırılarla ilgili güncel sonuçlar: Pasif gözlem ve aktif saldırı

16:20    Thomas Eisenbarth, Almanya
              Güvenli sistemlerin yapı taşı olarak izole edilmiş uygulama çalıştırma ortamları

16:55    Patric Schaumont, ABD
              Fiziksel gerçeklemeden kaynaklı saldırılara karşı paralel senkronize programlama youyla     yazılım güçlendirme

17:45    Christof Paar, Almanya
              Büyük ölçekli siber saldırganlar çağında siber güvenlik

18:20    Fransisco Rodriguez Henriquez, Meksika
              Kuantum bilgisayarlar öncesi eliptik eğri kriptografisini (ECC) ne kadar süreyle güvenle   kullanabiliriz?

18:55    Aydın Aysu, ABD
              Fiziksel yan kanal analizinin geleceği: Gelecek on yıl