Tarihin en büyük veri hırsızlığı olaylarından birinin kurbanı Facebook oldu. Şirket, yarım milyardan fazla insanın verilerini kaptırdı.

Veri hırsızlığı olayları son dönemde hızla artmaya başladı. Geçen hafta Yemeksepeti örneğinde 21 milyon kullanıcıya ait verilerin ele geçirildiği ortaya çıkmışken, daha büyük bir haber Facebook tarafından geldi. Facebook, yarım milyardan fazla kullanıcıya ait verileri korsanlara kaptırdı.

Siber güvenlik firması Hudson Rock’ın Kurucu Ortağı ve CTO’su Alon Gal tarafından duyurulan gelişmeye göre Türkiye’deki kullanıcılar da listede. Twitter hesabında hangi ülkeden kaç kullanıcının etkilendiği bilgisini de paylaşan Gal’ın paylaştığı ekran görüntülerine göre Türkiye’den 19.638.821 kullanıcı etkilenmiş durumda.

Ele geçirilen veriler arasında kullanıcı adları dışında telefon numaraları, isimler, doğum tarihleri ve lokasyon bilgileri bulunuyor. 100’den fazla ülkeden kullanıcılar etkilenirken ABD’den 32, İngiltere’den 11 ve Hindistan’dan 6 milyon kullanıcıya ait verilerin ele geçirildiği görülüyor.

Alon Gal, sızdırılan verilerle ilgili ilk kez Ocak ayında, bir forumda yüz milyonlarca kullanıcının telefon numaralarını sağlayabilecek bir bot reklamıyla karşılaştığında keşfettiğini de açıkladı. Tüm verinin forumlarda ücretsiz olarak yayınlandığı düşünülürse Facebook’un bundan maddi ve manevi büyük yara alacağı kesin gibi görünüyor.