ABD’de üç senatör Amazon’un biyometrik veri ile ödeme teknolojilerinin kişisel mahremiyet üzerindeki etkilerini sorgulayan bir mektup kaleme aldı. Mektupta öne çıkan endişe kaynağı verilerin kişilerin cihazında değil Amazon’un bulut platformunda tutulması.

Amy Klobuchar, Bill Cassidy ve Jon Ossoff, Amazon CEO’su Andy Jassy’ye bir mektup yazarak Amazon One isimli avuç içi tarama teknolojisinin kullanımına dair endişelerini aktararak bir dizi soru yöneltti. Mektupta, toplanan biyometrik verilerin nasıl kullanıldığı ve depolandığına dair çeşitli endişeler yer alıyor.

İlk olarak Eylül 2020’de tanıtılan Amazon One, basit bir tanımla ödeme yapma, konum izni, sadakat programları ile işe giriş saati dahil olmak üzere çeşitli uygulamaların avuç içi tarama teknolojisiyle yapılmasını sağlıyor. Şirket, bu hizmeti isteğe bağlı bir giriş yöntemi olarak sunuyor, bununla birlikte sunulan teknoloji perakendeciler, stadyumlar ve ofis binaları dahil olmak üzere çeşitli alanlarda da kullanılabilme potansiyeline sahip.

İlk endişe: Rekabeti etkiler mi?

Mektupta yer alan endişelerin ilki Amazon One’ın, Amazon’un rekabet gücünü daha da artırarak sektördeki rekabete zarar verebileceği. Bu sistemden toplanan verilerin rekabeti engelleyici şekilde kullanılabileceğine dikkat çeken senatörler, Amazon One cihazlarını satın alıp kullanan üçüncü taraf müşterilerden gelen verilerin de kullanılabileceğine vurgu yapıyor.

İkinci endişe: Veriler neden bulutta?

Mektupta öne çıkan bir diğer endişe kaynağı verilerin, kullanıcıların kişisel cihazlarında değil de Amazon’un bulut platformunda tutulması. Yapılan taramalar cihaz yerine buluta aktarılıyor. Senatörler bu durumun Apple ve Samsung’un cihazda depolama teknolojisine oranla ek güvenlik problemleri doğurabileceğine inanıyor.

Üçüncü endişe: Bu teknoloji başkalarına satılıyor mu?

Senatörler, Amazon One kullanımının ne zaman genişletilebileceğine dair çeşitli soru işaretlerine de sahip görünüyor. Bu durum mektupta teknolojinin Amazon dışında nerelere satıldığı, kaç kullanıcının kayıt olduğu ve bu şirketlerin taramaları biyometrik sistemlerden gelen verilerle eşleştirip eşleştirmediği ifadeleriyle kendini gösteriyor.

Dördüncü endişe: Veriler reklam için kullanılıyor mu?

Toplanan verilerin müşterilere farklı reklamlar ya da kişiselleştirilmiş ürün önerilerinde kullanılıp kullanılmadığı da senatörlerin dile getirdiği bir başka konu. Eğer böyle bir durum varsa verilerin nasıl kullanıldığına dair bir açıklama da isteniyor.

Senatörler, Amazon’un üçüncü taraf yüklenicilerle ses verilerini paylaştığına dair çeşitli kanıtlar olduğunu ve bunun biyometrik gizlilik yasalarını ihlal ettiğine dair iddiaların oluşmasına neden olduğuna da dikkat çekiyor. Amazon halen Illinois Biyometrik Gizlilik Yasası’nı (BIPA) ihlal ettiği iddiasıyla aleyhine açılmış bir davanın tarafı konumunda bulunuyor.

Mektubun orijinal metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.